Прејди на содржината

Eye Cue

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eye Cue
Животописни податоци
ПотеклоСкопје, Македонија
Жанрови
Период на активност2008–present
Мреж. местоeyecueofficial.com
Членови
Бојан Трајковски
Марија Ивановска[1]
Поранешни членови
Иван Сариевски Саре
Искра Србиновск
Иво Митковски [2]
Леана Тачи[3]

Еye Cueмакедонска поп-рок дуо група составена од пејачите Бојан Трајковски и Марија Иваноска (родена на 18 септември 1997), формирана во 2008 година.[4] Групата достигнала успех со песната „Магија" во 2008 година, која влегла во МТВ Адрија топ 20 со песната „Не и овој пат" или „Not This Time" во 2010 година.[5] Во 2015 година тие го освоиле Скопје фест со песната „Убава".[6][7][8]

Дуото ја претставувала Македонија на Евровизија 2018 со нивната песна „Lost and Found", што се одржала во Лисабон, Португалија.[9]

Во ноември 2020 издале спот за песната „Трепет", заедно со Сара Мејс.[10]

  1. „„ИНТЕРВЈУ- БОЈАН ТРАЈКОВСКИ-„АЈ КЈУ": Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога". zenskimagazin.mk. Ženski magazin. 20 February 2018. Посетено на 6 May 2018.
  2. „Ај кју - новата генерација Македонци“. vecer.mk. Вечер. Архивирано од изворникот на 2018-05-07. Посетено на 6 May 2018.
  3. „Леа пее со групата на нејзиниот татко „Лева патика" (ВИДЕО)“. republika.mk. Republika. 18 December 2013. Архивирано од изворникот на 2018-05-07. Посетено на 6 May 2018.
  4. Jordan, Paul (13 February 2018). „It's Eye Cue for F.Y.R. Macedonia in 2018!“. eurovision.tv. Посетено на 14 February 2018.
  5. K, Andreas (13 February 2018). „FYR Macedonia: Eye Cue to Eurovision 2018 with "Lost and Found". eurovisionworld.com. Посетено на 14 February 2018.
  6. „Ај кју се победници на Скопски фестивал 2015“ [Eye Cue are the winners of the Skopje Fest 2015]. MKD. 13 November 2015. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 18 March 2018.
  7. „„Ај кју" победници на „Скопски фестивал". Republika. 13 November 2015. Архивирано од изворникот на 2018-03-19. Посетено на 18 March 2018.
  8. „„Убава" на Ај Кју победи на Скопскиот фестивал“ ["Ubava" from Eye Cue wins the Skopje Fest]. MKD-News. 13 November 2015. Посетено на 18 March 2018.
  9. „FYR Macedonia: It's Eye Cue for Eurovision 2018 with "Lost and Found" - wiwibloggs“. wiwibloggs. 13 February 2018. Посетено на 13 February 2018.
  10. „„Трепет": Спотот за новата песна на Сара Мејс и Eye Cue“. Femina.mk. Посетено на 2020-11-06.