Прејди на содржината

Мојот свет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Мојот свет
Каролина на Евровизија 2007
Евровизија 2007
земјаМакедонија
изведувачКаролина Гочева
јазикмакедонски
јазицианглиски
композиторГригор Копров
текстОгнен Неделковски
пласман
позиција во полуфинале9
бодови во полуфинале97
финален пласман14
бодови во финале73
хронологија на учество
◄ Нинанајна (2006)   
Во име на љубовта (2008) ►

Мојот свет (англиски: My world) во изведба на Каролина Гочева била македонска песна претставничка на Евровизискиот фестивал 2007 година во Хелсинки, Финска. Песната била изведена на македонски, а последниот рефрен на англиски јазик[1].

Песната ја компонирал Григор Копров, a текстот го напишал Огнен Неделковски, и двајцата со претходно искуство на овој музички натпревар. Каролина, исто така, имала претходно искуство на Евровизија, исполнувајќи ја Од нас зависи на Евровизија 2002. Со овој нејзин настап Македонија за првпат откако учествува на Евровизија двапати имала ист изведувач.

Опис[уреди | уреди извор]

Песната е драматична балада што раскажува за моќта на музиката, велејќи дека таа "нема ниту вера ниту граница / Мојот свет се осум ноти / една душа балканска".

Песната за првпат била изведена на 24 февруари 2007 година, на националниот избор за песна на Евровизија, при што победила со максимални 144 бода од секој од 12-те гласачки региони.

Оваа песна била прилично необична во однос на другите песни поради тоа што имала 7/8 такт.

Настап на Евровизија 2007[уреди | уреди извор]

Бидејќи Македонија на Евровизија 2006 не се пласирала меѓу првите десет, “Мојот свет“ била изведена во полуфиналето. Каролина настапила 18-та по ред и добила 97 бода, пласирајќи се на 9 место од вкупно 28 претставници, со што се квалификувала за финалето.

Во финалето, песната била изведена 6-та по ред и добила 73 бода, освојувајќи го 14 место од вкупно 24 песни, што значело повторно враќање на Македонија во полуфиналето за следниот евровизиски натпревар. Тоа била четврта последователна прилика Македонија да се квалификува директно за финалето, но и овојпат не успеала да се најде во првите десет.

Текст на песната[уреди | уреди извор]

македонски

Најна најна,нанана најна
најна најна, нанана најна
најна најна, нанана на.

Ноќва со сенки пак зборувам
морам од себе да побегнам
три ангели ме чуваат
одам по вистински пат.

Мојот свет се вика музика
нема вера ниту граница
мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

Мојот свет се вика музика
нема вера ниту граница
мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

Сонце ме буди во постела
песна ме гали во душата
три спомени што болеа
вечно ги иѕбришав јас.

Мојот свет се вика музика
нема вера ниту граница
мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

Мојот свет се вика музика
нема вера ниту граница
мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

Најна најна,нанана најна
најна најна, нанана најна
најна најна, нанана најна
нанана најна, нанана најна.

Мојот свет се вика музика
нема вера ниту граница
мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

Мојот свет се осум ноти
една душа балканска.

англиски

Naina naina nanana naina...
Naina naina nanana naina...
Naina naina nanana na...


Night falls, and darkness covers the light
Talkin' to shadows doesn't feel right
Three little birds leading my eyes
Their names are Hope, Love and Trust


Music is the only world for me
In my world we live in harmony
Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream


Music is the only world for me
In my world we live in harmony
Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream


Sadness is knockin' too many doors
Why are we buildin' rise in these woes?
Angels won't sing if we give in
If we give up our dream


Music is the only world for me
In my world we live in harmony
Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream


Music is the only world for me
In my world we live in harmony
Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream


Naina naina nanana naina...
Naina naina nanana naina...
Naina naina nanana naina...
Nanana naina... hey...


Music is the only world for me
In my world we live in harmony
Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream


Music knows no creed or colour
Day by day, we'll live our dream

Наводи[уреди | уреди извор]