Прејди на содржината

Били Ѕвер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Били Ѕвер
Животописни податоци
Родено имеИлија Делов
Познат(а) и какоБили Ѕвер
Роден(а)26 јуни 1987
Кавадарци, Македонија
ЖанровиРап
ЗанимањаРапер
Период на активност2006–Денес

Били Ѕвер (сценско име, анг. Billy Zver) (роден како Илија Делов[1] на 26 јуни 1987 во Кавадарци)[2] — македонски рапер кој заедно со Ѓоко Танески, ја претставуваше Македонија на Евровизија 2010 со песната Јас ја имам силата.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Како мал започнува да оди во основно музичко училиште каде што почнува да свири хармоника. Подоцна полека навлегува во хип-хоп водите и тотално се пресвртува на рап музиката, почнува да снима синглови со познати изведувачи.

  1. „Били Ѕвер стана пчелар: Наместо аплаузи, зуење на пчели“. Фокус (англиски). 2016-12-16. Посетено на 2020-10-19.
  2. „За мене - Billy ZVER“. web.archive.org. 2010-06-07. Архивирано од изворникот на 2010-06-07. Посетено на 2020-10-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)