Пред да се раздени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Пред да се раздени
Евровизија 2013
земјаМакедонија
изведувачЕсма и Лозано
јазицимакедонски и ромски
композиторДарко Димитров, Лазар Цветкоски и Симеон Атанасов
текстМагдалена Цветкоска
пласман
позиција во полуфинале16
бодови во полуфинале28
хронологија на учество
◄ Црно и бело (2012)   
Таму кај што припаѓам (2014) ►


"Пред да се раздени" (англиска верзија: If I Could Change The World) беше песната која ја претставуваше Македонија на Евровизија 2013 во Малме, Шведска. Песната беше снимена од македонско-ромската пејачка Есма Реџепова и македонскиот пејач Влатко Лозаноски. Песната беше компонирана од Дарко Димитров во соработка со Лазар Цветкоски и Симеон Атанасов, додека текстот беше напишан од Магдалена Цветкоска.[1] Песната беше изведена на второто полуфинале на 16 мај 2013 и не влезе во финалето, освојувајќи 16то место со 28 бода.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Omelyanchuk, Olena (15 March 2013). „New song for Esma & Lozano announced“. Eurovision.tv.
  2. „Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2)“. Eurovision.tv. 18 May 2013. Посетено на 18 May 2013.