Македонија на Евровизија 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2014
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесИнтерен избор
Дата на изборИзведувач: 28 август 2013
Песна: 22 февруари 2014
Избран учесникТијана
Избрана песна"To the Sky"
Избран текстописец
Изведба во финале
Полуфинален резултатне се квалификувала (13та)
Македонија на Евровизија
◄2013 2014 2015►

Македонија учествуваше на Изборот за песна на Евровизија 2014 во Копенхаген, Данска. Нивниот влез беше избран преку интерен избор, организиран од страна на Македонската радио телевизија (МРТ). Македонија беше претставена со песната „To the Sky“ во изведба на Тијана, која не успеа да се пласира од второто полуфинале и се пласираше на 13-тото место со 33 бодови. Песната ја напишаа Елена Ристеска, Дарко Димитров и Лазар Цветкоски.

Пред Евровизија[уреди | уреди извор]

Внатрешен избор[уреди | уреди извор]

На 28 август 2013, МРТ објави дека интерно ја избрале Тијана Дапчевиќ да ја претставува Македонија во Копенхаген за време на вечерната информативна програма МРТ Дневник.[1] Дапчевиќ претходно во неколку наврати се обиде да учествува на Евровизија со натпреварување во неколку македонски национални финални избори низ годините: во 1996 со песната „Ти простувам“ која се пласираше трета, во 2002 со песната „Изгрев“ која се најде четврта, а во 2005 во изборот за преставник. Таа, исто така, се натпреваруваше во националното финале на Србија и Црна Гора во 2006 со песната „Грех“, која се пласираше осма.

Дапчевиќ доби над 50 песни од композитори од балканскиот регион, а најавено беше дека на Евровизија 2014 ќе ја изведе песната „To the Sky“, напишана од Дарко Димитров, Лазар Цветкоски и Елена Ристеска. „To the Sky“ беше претставена пред јавноста за време на специјалното издание на програмата на МРТ Хит на месецот, водена од Марко Марк и Александра Јовановска, што се одржа на 22 февруари 2014 и се емитуваше на МРТ 1, МРТ Сат и онлајн преку официјалната веб-страница на радиодифузерот mrt.com.mk.[2] Во ноември 2013, Дапчевиќ изјави дека ги фаворизира сите три песни добиени од Дарко Димитров, и дека нејзиниот влез на конкурсот ќе се вика „Победа“ (Victory).[3] Сепак, подоцна беше откриено дека тоа е работниот наслов за записот.[2][4] „To the Sky“ е снимена и на македонски јазик со наслов „Таму кај што припаѓам“.[3]

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Тијана претставувајќи се себе си на натпреварот
Тијана на втората полуфинална генерална проба

За време на ждрепката за редослед во полуфиналето на 20 јануари 2014 во Градското собрание на Копенхаген, Македонија беше извлечена да се натпреварува во втората половина од второто полуфинале на 8 мај 2014.[5] Во второто полуфинале, продуцентите на шоуто одлучија Македонија да настапи на 11то место, по Белорусија и пред Швајцарија.[6] Македонија не успеа да се пласира од второто полуфинале и заврши на 13то место помеѓу 15 песни со резултат од 33 поени.[7]

На Тијана Дапчевиќ на сцената и се придружи нејзината помлада сестра Тамара Тодевска, која настапи како придружен вокал.[8] Тодевска претходно ја претставуваше Македонија на Евровизија 2008. Димитар Андоновски и Никола Перевски - Пере исто така и се придружија на Дапчевиќ на сцената како придружни вокали заедно со кореографот и танчер Дејан Коларов.[9] Македонскиот настап ја вклучуваше Тијана како настапува и комуницира со придружниот танчер додека LED екраните проектираа бели подвижни линии и концентрични обрасци.[10]

Во Македонија, и полуфиналето и финалето се емитуваа на МРТ 1, МРТ Сат и Радио Скопје, а коментатор беше Каролина Петковска.[11][12][13] Македонскиот портпарол кој го откри резултатот од македонското гласање во финалето беше Марко Марк.[14]

Гласање[уреди | уреди извор]

Табелите подолу прикажуваат преглед на бодови доделени на и од Македонија во второто полуфинале и големото финале на Изборот за песна на Евровизија 2014. Бодовите доделени од Македонија во полуфиналето беа засновани на 100% гласови од жирито поради технички проблеми со телефонското гласање или поради недоволен број валидни гласови дадени за време на телефонското гласање.

Доделени бодови за Македонија[уреди | уреди извор]

Доделени бодови за Македонија (полуфинале 2) [15]
Резултат Земја
12 поени Словенија Словенија
10 поени Швајцарија Швајцарија
8 поени
7 поени
6 поени
5 поени
4 поени
3 поени Малта Малта
2 поени
1 поен

Доделени бодови од Македонија[уреди | уреди извор]

Бодови доделени од Македонија (Второ полуфинале)[15]
Бодови Земја
12 бодови Малта Малта
10 бодови Финска Финска
8 бодови Романија Романија
7 бодови Ирска Ирска
6 бодови Австрија Австрија
5 бодови Израел Израел
4 бодови Норвешка Норвешка
3 бодови Полска Полска
2 бодови Белорусија Белорусија
1 бод Швајцарија Швајцарија

Бодови доделени од Македонија (Финале)[16]
Бодови Земја
12 бодови Црна Гора Црна Гора
10 бодови Унгарија Унгарија
8 бодови Ерменија Ерменија
7 бодови Холандија Холандија
6 бодови Русија Русија
5 бодови Полска Полска
4 бодови Романија Романија
3 бодови Австрија Австрија
2 бодови Италија Италија
1 бод Словенија Словенија

Детални резултати од гласањето[уреди | уреди извор]

Следниве членови го сочинуваат македонското жири: [17]

 • Миланка Рашиќ (претседател на жирито) – независен музички/филмски продуцент
 • Валентино Скендеровски – композитор, аранжер, инженер за звук, музички продуцент
 • Иван Бечковиќ – музички новинар
 • Роберт Билбилов – композитор, аранжер, инженер за звук, музички продуцент
 • Маја Трпчановска-Маркова – независен продуцент
Детални резултати од гласањето од Македонија (Второ полуфинале)[18]
Р. бр. Земја М. Рашиќ В. Скендеровски И. Бечковиќ Р. Билбилов М. Трпчановска-Маркова Просечен ранк од жири Бодови
01 Малта Малта 3 3 2 3 3 1 12
02 Израел Израел 9 5 5 11 1 6 5
03 Норвешка Норвешка 2 6 12 2 10 7 4
04 Грузија Грузија 13 13 14 13 14 14
05 Полска Полска 5 14 6 5 4 8 3
06 Австрија Австрија 4 9 4 6 5 5 6
07 Литванија Литванија 14 11 8 12 7 11
08 Финска Финска 6 2 7 4 2 2 10
09 Ирска Ирска 8 4 1 7 8 4 7
10 Белорусија Белорусија 7 10 3 9 6 9 2
11 Македонија Македонија
12 Швајцарија Швајцарија 12 8 9 10 13 10 1
13 Грција Грција 11 12 13 8 11 13
14 Словенија Словенија 10 7 11 14 12 12
15 Романија Романија 1 1 10 1 9 3 8
Детални резултати од гласањето од Македонија (Финале)[19]
Р. бр. Земја М. Рашиќ В. Скендеровски И. Бечковиќ Р. Билбилов М. Трпчановска-Маркова Просечен ранк од жири Ранк од тел. гласање Комбиниран ранк Бодови
01 Украина Украина 17 19 18 21 7 18 12 15
02 Белорусија Белорусија 21 20 6 16 9 13 11 12
03 Азербејџан Азербејџан 12 22 17 9 17 16 26 23
04 Исланд Исланд 22 5 24 22 22 22 21 24
05 Норвешка Норвешка 16 16 20 14 21 19 18 21
06 Романија Романија 3 4 5 15 5 3 14 7 4
07 Ерменија Ерменија 9 7 12 2 23 10 2 3 8
08 Црна Гора Црна Гора 5 18 1 5 2 2 1 1 12
09 Полска Полска 14 26 9 17 4 12 3 6 5
10 Грција Грција 20 21 25 6 24 24 17 22
11 Австрија Австрија 18 25 16 4 11 14 5 8 3
12 Германија Германија 19 6 23 23 10 17 19 20
13 Шведска Шведска 23 13 22 12 19 21 7 13
14 Франција Франција 24 15 26 13 18 23 25 26
15 Русија Русија 8 3 11 11 8 5 9 5 6
16 Италија Италија 4 9 13 10 3 4 16 9 2
17 Словенија Словенија 10 8 14 24 20 15 6 10 1
18 Финска Финска 15 1 10 25 12 11 20 16
19 Шпанија Шпанија 13 14 2 18 6 9 13 11
20 Швајцарија Швајцарија 26 24 7 26 26 26 4 14
21 Унгарија Унгарија 1 2 4 1 1 1 10 2 10
22 Малта Малта 6 17 3 8 13 7 24 18
23 Данска Данска 7 12 15 3 14 8 23 17
24 Холандија Холандија 2 10 8 7 15 6 8 4 7
25 Сан Марино Сан Марино 25 11 21 20 25 25 22 25
26 Обединето Кралство Велика Британија 11 23 19 19 16 20 15 19

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jiandani, Sanjay (28 August 2013). „FYR Macedonia: Tijana Dapcevic selected for Eurovision 2014“. ESCToday. Посетено на 28 August 2013.
 2. 2,0 2,1 Omelyanchuk, Olena (2 February 2014). „F.Y.R. Macedonia: Tijana's song presentation“. Eurovision.tv. Посетено на 2 February 2014.
 3. 3,0 3,1 „Хит на Месецот – промоција на евровизиската песна "Таму кај што припаѓам". MRT. 21 February 2014. Архивирано од изворникот на 26 February 2014. Посетено на 21 February 2014.
 4. "Победа" е насловот на песната со која Тијана ќе не претставува на Евровизија“. Večer. 13 November 2013. Архивирано од изворникот на 14 November 2013. Посетено на 13 November 2013.
 5. Escudero, Victor M. (20 January 2014). „Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final?“. Eurovision.tv. Посетено на 20 January 2014.
 6. Siim, Jarmo (24 March 2014). „Running order for Eurovision Semi-Finals decided“. Eurovision.tv. Посетено на 26 March 2014.
 7. „Second Semi-Final of Copenhagen 2014“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 4 May 2021. Посетено на 4 May 2021.
 8. Dušanić, D (27 December 2013). "Mojoj sestri se ne sviđa pesma za Evrosong" (српски). Vesti Online. Посетено на 23 December 2013.
 9. „ESCKAZ - Eurovision 2014 - Tijana Dapčević (Macedonia)“. ESCKaz. 30 March 2014. Посетено на 30 March 2014.
 10. Brey, Marco (30 April 2014). „The sky is the limit for Tijana“. Eurovision.tv. Посетено на 4 May 2014.
 11. „Eвровизија: Тијана ќе настапува единаесетта“. Macedonian Radio Television. 2 May 2014. Посетено на 2 May 2014.
 12. „Избор за песна на Евровизија 2014 год“. Macedonian Radio Television. 2 May 2014. Посетено на 2 May 2014.
 13. „„ПРИДРУЖИ МУ СЕ НА СВЕТОТ " - Втора Полуфинална вечер на Евросонг 2014“. Macedonian Radio Television. 8 May 2014. Посетено на 8 May 2014.
 14. „Eurovision Song Contest 2014: ecco l'elenco degli spokesperson“ (италијански). Eurofestival News. 8 May 2014. Посетено на 8 May 2014.
 15. 15,0 15,1 „Results of the Second Semi-Final of Copenhagen 2014“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 7 May 2021. Посетено на 7 May 2021.
 16. „Results of the Grand Final of Copenhagen 2014“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 7 May 2021. Посетено на 7 May 2021.
 17. Brey, Marco (1 May 2014). „Who will be in the expert juries?“. Eurovision.tv. Посетено на 1 May 2014.
 18. „Full Split Results | Second Semi-Final of Copenhagen 2014“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 14 May 2014. Посетено на 7 May 2021.
 19. „Full Split Results | Grand Final of Copenhagen 2014“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 13 May 2014. Посетено на 7 May 2021.