Израел на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Израел

Знаме

Медиумски организатор ИБА
Национален избор Kdam Eurovision
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 1 место, 1978, 1979, 1998
Најлош пласман 24 место, 1993
Нета на настап на Евровизија 2018.

Иако Израел географски не е дел од Европа, со оглед на тоа што се членка на ЕБУ тие добија дозвола за учевство на овој натпревар во 1973 година.

Натпреварувачи (2004 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2004 David D'Or Leha'amin X X 11 57
2005 Shiri Maimon Hasheket Shenish'ar 4 154 7 158
2006 Eddie Butler Together We Are One 23 4 X X
2007 Teapacks Push the Button X X 24 17
2008 Bo'az Ma'uda The Fire In Your Eyes 9 124 5 104
2009 Noa & Mira Awad There Must Be Another Way 16 53 7 75
2010 Harel Skaat Milim 14 71 8 71
2011 Dana International Ding Dong X X 15 38