Прејди на содржината

Ерменија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменија

Знаме

Медиумски организатор AMPTV
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 4 место, 2008, 2014
Најлош пласман 11 место (ПФ), 2011
Ева Ривас на настап на Евровизија 2010.

Ерменија се натпреварува на Евровизија од 2008 година па се‘ до денес. Ерменија досега на Евровизија забележува навистина позитивни резулати, во Белград на Евровизија 2008 беа на 4. место со песната "Qele, Qele" и Евровизија 2014 беа на 4. место со песната "Not Alone"

Натпреварувачи (2006 - 2016)[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2006 André Without Your Love 8 129 6 150
2007 Hayko Anytime you need 8 138 X X
2008 Sirusho Qele, Qele 4 199 2 139
2009 Inga and Anush Jan Jan 10 92 5 99
2010 Eva Rivas Apricot Stone 7 141 6 83
2011 Emmy Boom Boom X X 11 54
2012 не учествуваат
2013 Dorians Lonely Planet 18 41 7 69
2014 Aram Mp3 Not Alone 4 174 4 121
2015 Genealogy Face The Shadow 16 34 7 77
2016 Iveta Mukuchyan