Албанија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албанија

Знаме

Медиумски организатор РТСХ
Национален избор Festivali I Këngës
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 5 место, 2012
Најлош пласман 17 место (ПФ), 2007
Рона Нишлиу на настап на Евровизија 2012.

Албанија за првпат, на Песна на Евровизија настапуваше во 2004 год. Досега имаше пет пати свои претставници.

Ањеза Шахини беше првиот албански претставник. Таа со песната „Твоја слика“ го освои 7 место и така обезбеди директно учевство во финалниот дел на Песна на Евровизија 2005. Тогаш Ледина Чело го освои 16 место.

2006 година, Албанија ја претставуваше Луис Ејли а 2007, Аида и Фредерик Ндоки. Тие не успеаа да се пласираат во финале.

Но на Евровизија 2008 која се одржа во Белград, Олта Бока со песната "Zemrën E Lamë Peng" успеа да се пласира во финале, за во големото финале да го освои 16то место.

Натпреварувачи (2004 - 2016)[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2004 Anjeza Shahini The Image of You 7 106 4 167
2005 Ledina Çelo Tomorrow I Go 16 53 X X
2006 Luiz Ejlli Zjarr e ftohtë X X 14 58
2007 Frederik Ndoci Here my Plea X X 17 49
2008 Olta Boka Zemrën E Lamë Peng 16 55 9 67
2009 Kejsi Tola Carry me in your dreams 17 48 7 73
2010 Juliana Pasha It's All About You 16 62 6 76
2011 Аurela Gaçe Feel the Passion X X 14 47
2012 Rona Nishliu Suus 5 146 2 146
2013 Adrian Lulgjuraj и Bledar Sejko Identitet X X 15 31
2014 Hersi One Night's Anger X X 15 22
2015 Elhaida Dani I'm Alive 17 34 10 62
2016 Eneda Tarifa Përrallë

Процедура на изборот[уреди | уреди извор]

Албанија својот претставник го избира на фестивалот Festivali I Këngës во декември секоја година пред Евровизијата.