Молдавија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молдавија

Знаме

Медиумски организатор {{{Медиумски организатор}}}
Национален избор {{{Национален избор}}}
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 6 место, 2005
Најлош пласман 12 место, 2010
Ана Одобеску на настап на Евровизија 2019.

Молдавија за првпат настапува во 2005 година, каде и воедно го освојува најдоброто место во нивната историја.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2005 Zdob şi Zdub "Bunika Bate Toba" 6 148 2 207
2006 Arsenium feat. Natalia Gordienko и Connect-R "Loca" 20 22 X X
2007 Natalia Barbu "Fight" 10 109 10 91
2008 Geta Burlacu "A Century of Love" X X 12 36
2009 Nelly Ciobanu "Hora din Moldova" 14 69 5 106
2010 SunStroke Project и Olia Tira "Run Away" 22 27 10 52
2011 Zdob şi Zdub "So Lucky" 12 97 10 54
2012 Pasha Parfeny "Lăutar" 11 81 5 100
2013 Aliona Moon "O mie" 11 71 4 95