Мароко на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мароко

Знаме

Медиумски организатор {{{Медиумски организатор}}}
Национален избор {{{Национален избор}}}
Број на учества {{{Број на учевства}}}
Прво учество 1980
Најдобар пласман 18 место, 1980
Најлош пласман 18 место, 1980

Мароко првпат настаппува во 1960 година.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Table key
  Winner
  Second place
  Third place
  Last place
Година Изведувач Јазик Наслов Место Поени
1980 Samira Bensaïd Arabic "Bitaqat Hob" (بطاقة حب) 18 7
Did not participate from 1981 to present