Андора на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андора

Знаме

Медиумски организатор РТВА
Национален избор нема интерен избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 12 место (ПФ), 2007
Најлош пласман 23 место (последна) (ПФ), 2006
Џенифер Серано на настап на Евровизија 2006.

Андора досега на Песна на Евровизија настапувала пет пати, дебитирајќи во 2004 ( Евровизија 2004 ). Интересите за натпреварот беа големи од подолго време, но локалната Андорска телевизија не го емитуваше натпреварот веќе повеќе години, освен тоа што можеше да се гледа преку Шпански и Француски ТВ канали. Повеќето од песните беа пеани на Каталонски. И покрај големиот интерес за натпреварот, Андора досега ниту еднаш не се пласирала во финале. Во 2007, квалификацијата беше предвидена, но со 12то место не можеа да обезбедат влез.

Натпреварувачи (2004 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2004 Marta Roure Jugarem A Estimar-Nos X X 18 12
2005 Marian van den Wal La Mirada Interior X X 23 27
2006 Jenny Sense Tu X X 23 8
2007 Anonymous Salvem el món X X 12 80
2008 Gisela Casanova X X 16 22
2009 Susanne Georgi La Teva Decisio X X 15 08

Процедура на изборот[уреди | уреди извор]

Во минатото Андора својот претставник го избирала по пат на големо реално шоу. Од 2006 Андорската национална телевизија RTVA има приватен избор и го избира својот претставник за Евровизија по пат на фестивалско гласање.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]