Чешка на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка

Знаме

Медиумски организатор ČT
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 18 место, 2008*
Најлош пласман последно место, 2007*, 2009*
Весна на настап на Евровизија 2023.

Чешка се натпреварува Евровизија од 2007 година па сè 2009. Не постигнува добри резултати, па тоа е и веројатно причината за откажување од настанот.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2007 Kabát Malá dáma X X 28 1
2008 Tereza Kerndlová Have Some Fun X X 18 9
2009 Gipsy.cz Aven Romale X X 18 0