Прејди на содржината

Евровизија 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2009
Датум 12 мај (1ПФ) 14 мај (2ПФ) 16 мај (Финале)
Домаќин  Русија, Канал 1
Локација Олимписка Арена, Москва
Презентери Полуфиналиња: Наталија Водијанова
Андреј Малахов
Финале: Иван Ургант
Алсу
Победничка песна  Норвешка
"Fairytale"
Број на земји 42
Земји кои прв пат настапуваат непознато
Земји кои се вратиле  Словачка
Земји кои се откажале  Сан Марино
 Грузија
Нула бодови  Чешка (во 1. полуфинале)
Настап во интермецо Cirque du Soleil (финале)
Руски хор (ПФ1) Руски Балет (ПФ2)
Настап кој го отвора натпреварот Дима Билан ќе настапи со професионалниот лизгач на мраз Евгени Плушенко (финале)
(ПФ1) Фолк оркестар (ПФ2)
Олимписки стадион – место каде се одржал настанот.

Евровизија 2009 беше 54-тиот натпревар за најдобра песна на Евровизија, чиј домаќин беше Русија, земјата која победи на 53-тото издание на Евровизија кое се одржа на 24 мај во Белград. Победата им ја донесе Дима Билан со песната „Believe“ со 272 бода. На ова издание годинава ќе настапат 42 земји, во две полуфиналиња кои ќе се одржат на 14 и 16 мај. После долга пауза, Словачка повторно настапи, додека пак Сан Марино се откажаа од учество, а песната која ја избраа Грузија, ЕБУ ја оцени како политички настроена и дека таа нема право на учество.

Александар Рибак од Норвешка, со песната "Fairytale" беше победник на 54. Евровизија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

  • Првото полуфинале се одржа на 12 мај во Москва.
  • Деветте земји кои ќе освојат најмногу бодови ќе настапат во финалето, на 16 мај.
  • Жирито ќе одлучи која земја ќе биде десеттиот финалист.
  • Велика Британија и Германија имаат право на глас само во ова полуфинале.
# Држава Изведувач Песна Место во полуфиналето Бодови
1 Црна Гора Црна Гора Andrea Demirović Just Get Out of My Life 11 44
2  Чешка Gipsy.cz Aven Romale 18 0
3  Белгија Copycat Copycat 17 1
4  Белорусија Petr Elfimov Eyes That Never Lie 13 25
5  Шведска Малена Ернман La Voix 04 105
6  Ерменија Inga and Anush Arshakyan Jan Jan 05 99
7  Андора Susanne Georgi La teva decisio 15 08
8  Швајцарија Lovebugs The Highest Heights 14 15
9  Турција Хадисе Dum Tek Tek 02 172
10 Израел Израел Noa and Mira Awad There Must Be Another Way 07 75
11  Бугарија Krassimir Avramov Ilusion 16 07
12  Исланд Jóhanna Guðrún Jónsdóttir Is It True 01 174
13 Македонија Македонија Next Time Nešto što ḱe ostane 10 45
14  Романија Elena Gheorghe The Balkan Girls 09 69
15  Финска Waldo's People Lose Control 12 42
16  Португалија Flor-de-Lis Todas as ruas do amor 08 70
17  Малта Chiara What if we 06 86
18  Босна и Херцеговина Regina Bistra Voda 03 125

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

  • Второто полуфинале се одржа во Москва на 14 мај.
  • Деветте земји кои ќе имаат најмногу гласови ќе настапат во финалето, на 16 мај.
  • Жирито ќе го одлучи десеттиот финалист.
  • Франција, Русија и Шпанија имаат право на глас само во ова полуфинале.
# Држава Изведувач Песна Место во полуфиналето Бодови
1  Хрватска Igor Cukrov feat. Andrea Lijepa Tena 13 33
2  Ирска Sinéad Mulvey and Black Daisy Et Cetera 11 52
3  Латвија Intars Busulis Probka 19 7
4  Србија Marko Kon and Milan Nikolić Cipela 10 60
5  Полска Lidia Kopania I Don't Wanna Leave 12 43
6  Норвешка Александар Рибак Fairytale 01 201
7  Кипар Christina Metaxa Firefly 14 32
8  Словачка Kamil Mikulčík and Nela Pocisková Leť tmou 18 8
9  Данска Niels Brinck Believe Again 08 69
10  Словенија Quartissimo feat. Martina Majerle Love Symphony 16 14
11  Унгарија Zoli Ádok Dance With Me 15 16
12  Азербејџан AySel and Arash Always 02 180
13  Грција Сакис Рувас This is Our Night 04 110
14  Литванија Sasha Son Love 09 66
15  Молдавија Nelly Ciobanu Hora din Moldova 05 106
16  Албанија Kejsi Tola Carry Me in Your Dreams 07 73
17  Украина Svetlana Loboda Be My Valentine! 06 80
18  Естонија Urban Symphony Rändajad 03 115
19  Холандија The Toppers Shine 17 11

Финале[уреди | уреди извор]

  • Финалето се одржа во Москва, на 16 мај.
# Држава Изведувач Песна Место во финалето Бодови
1  Литванија Sasha Son Love 23 23
2 Израел Израел Noa and Mira Awad There Must Be Another Way 16 53
3  Франција Patricia Kaas Et s'il fallait le faire 08 107
4  Шведска Malena Ernman La Voix 21 33
5  Хрватска Igor Cukrov feat. Andrea Lijepa Tena 18 45
6  Португалија Flor-de-Lis Todas as ruas do amor 15 57
7  Исланд Jóhanna Guðrún Jónsdóttir Is It True 02 218
8  Грција Sakis Rouvas This is Our Night 07 120
9  Ерменија Inga and Anush Arshakyan Jan Jan 10 92
10  Русија Anastasiya Prikhodko Mamo 11 91
11  Азербејџан AySel and Arash Always 03 207
12  Босна и Херцеговина Regina Bistra Voda 09 106
13  Молдавија Nelly Ciobanu Hora din Moldova 14 69
14  Малта Chiara What if we 22 31
15  Естонија Urban Symphony Rändajad 06 129
16  Данска Niels Brinck Believe Again 13 74
17  Германија Alex Swings Oscar Sings Miss Kiss Kiss Bang 20 35
18  Турција Hadise Dum Tek Tek 04 177
19  Албанија Kejsi Tola Carry Me in Your Dreams 17 48
20  Норвешка Александар Рибак Fairytale 01 387
21  Украина Svetlana Loboda Be My Valentine! 12 76
22  Романија Elena Gheorghe The Balkan Girls 19 40
23 Обединето Кралство Обединето Кралство Jade Ewen My Time 05 173
24  Финска Waldo's People Lose Control 25 22
25  Шпанија Soraya La Noche es Para Mi 24 23

Белешки[уреди | уреди извор]