Украина на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украина

Знаме

Медиумски организатор NTU
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 1 место, 2004, 2016
Најлош пласман 19 место, 2005
Руслана на настап на Евровизија 2004.

Украина се натпреварува Евровизија од 2003 година па сè до денес. Бележи добри места, скоро секогаш во топ 5, а во 2004 година и го освојува првото место со Руслана и Wild Dancers, а потоа пак го освојува првото место во 2016 со Џамала.

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2003 Oleksandr Ponomaryov "Hasta la Vista" 14 30 Н/П Н/П
2004 Руслана "Wild Dances" 1 280 2 256
2005 GreenJolly "Razom nas bahato, nas ne podolaty" 19 30 X X
2006 Tina Karol "Show Me Your Love" 7 145 7 146
2007 Verka Serduchka "Dancing Lasha Tumbai" 2 235 X X
2008 Ани Лорак "Shady Lady" 2 230 1 152
2009 Svetlana Loboda "Be My Valentine! (Anti-Crisis Girl)" 12 76 6 80
2010 Alyosha "Sweet People" 10 108 7 77
2011 Mika Newton "Angel" 4 159 6 81
2012 Gaitana "Be My Guest" 15 65 8 64
2013 Zlata Ognevich "Gravity" 3 214 3 140
2014 Mariya Yaremchuk "Tick-Tock" 6 113 5 118
2016 Џамала "1944" 1 534 2 287