Ани Лорак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ani Lorak
Ані Лорак
Животописни податоци
Родено имеКаролина Мирославивна Куек
(Кароліна Мирославівна Куєк)
Познат(а) и какоАни Лорак
Роден(а)27 септември 1978
ПотеклоКицман, Украинска ССР, Советски Сојуз (денешна Украина)
ЖанровиПоп, Соул, Поп рок
Занимањапејачка
Инструментиглас
Период на активност1996–сегашност
Мреж. местоwww.anilorak.com

Ани Лорак (украински: Ані Лорак; украински: Кароліна Мирославівна Куєк), (Кицман, 27 септември 1978) Украинска ССР, Советски Сојуз) е украинска поп пејачка.

Ани Лорак ја претставуваше Украина на Евровизија 2008 кој се одржа во Белград со песната „Shady Lady“ и го достигна високото второ место, но сепак не успеа да ја земе победата. Првото место го зеде Дима Билан од Русија.[1][2] Таа беше втора и во «Прес наградите Евровизија»[3] и победи во категоријата «Артистична награда за нејзината изведба.[4] Во 2009 беше водителка на Детската Евровизија 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UNIAN - Ani Lorak to sing song of Kirkorov in Eurovision“.
  2. [1]BBC Ukraine's 2008 Eurovision song (including videoclip)
  3. „Новости // www.UMKA.com.ua“.
  4. „Melodifestivalen 2008 The winners of Marcel Bezençon Awards 2008“. Архивирано од изворникот на 2016-03-02. Посетено на 2009-09-10.