Словачка на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словачка

Знаме

Медиумски организатор STV
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 18 место, 1996
Најлош пласман последно место, 2012*
Кристина Пелакова.

Словачка се натпреварува Евровизија од 1994 година па сè до 2012 година со извесни прекини. Сè уште не се знае дали ќе се врати.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
1994 Tublatanka "Nekonečná pieseň" 19 15 Н/П Н/П
1996 Marcel Palonder] "Kým nás máš" 18 19
1998 Katarína Hasprová "Modlitba" 21 8
2009 Kamil Mikulčík and Nela Pocisková "Leť tmou" X X 18 8
2010 Kristina "Horehronie]" X X 16 24
2011 TWiiNS "I'm Still Alive" X X 13 48
2012 Max Jason Mai "Don't Close Your Eyes" X X 18 22