Прејди на содржината

Сан Марино на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Марино

Знаме

Медиумски организатор SMRTV
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 24 место, 2014
Најлош пласман последно место, 2008*
Пакет Џекс на настап на Евровизија 2023.

Сан Марино се натпреварува Евровизија од 2008 година па сè до денес. Не бележи посебен успех.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2008 Miodio "Complice" X X 19 5
2011 Senit "Stand By" X X 16 34
2012 Valentina Monetta "The Social Network Song" X X 14 31
2013 Valentina Monetta "Crisalide (Vola)" X X 11 47
2014 Valentina Monetta "Maybe" 24 14 10 40
2016 Serhat X X X X X
2019 Serhat Say na na na 17 104 10 129