Евровизија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2019
Eurovision Song Contest logo.svg.png
Датум 14 Мај 2019(1ПФ)
16 Мај 2019 (2ПФ)
18 Мај 2019 (Финале)
Домаќин KAN
Локација Тел Авив, Израел
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Број на земји 43
Португалија на ЕвровизијаШпанија на ЕвровизијаСан Марино на ЕвровизијаФранција на ЕвровизијаВелика Британија на ЕвровизијаИрска на ЕвровизијаИсланд на ЕвровизијаБелгија на ЕвровизијаХоландија на ЕвровизијаШвајцарија на ЕвровизијаГерманија на ЕвровизијаДанска на ЕвровизијаМалта на ЕвровизијаИталија на ЕвровизијаНорвешка на ЕвровизијаШведскаФинска на ЕвровизијаЕстонија на ЕвровизијаЛатвија на ЕвровизијаЛитванија на ЕвровизијаСловачка на ЕвровизијаАвстрија на ЕвровизијаСловенија на ЕвровизијаУнгарија на ЕвровизијаХрватска на ЕвровизијаБосна и Херцеговина на ЕвровизијаЦрна Гора на ЕвровизијаСрбија на ЕвровизијаАлбанија на ЕвровизијаМакедонија на ЕвровизијаГрција на ЕвровизијаБугарија на ЕвровизијаРоманија на ЕвровизијаМолдавија на ЕвровизијаУкраина на ЕвровизијаБелорусија на ЕвровизијаАвстралија на ЕвровизијаРусија на ЕвровизијаГрузија на ЕвровизијаАзербејџан на ЕвровизијаТурција на ЕвровизијаКипар на ЕвровизијаИзраел на ЕвровизијаЕрменија на ЕвровизијаМароко на ЕвровизијаЛихтенптајн на ЕвровизијаАндора на ЕвровизијаМонако на ЕвровизијаПолска на ЕвровизијаЧешка на ЕвровизијаЛуксембург на ЕвровизијаЛибан на ЕвровизијаТунис на ЕвровизијаA coloured map of the countries of Europe
За сликава

     држави кои го потврдиле своето учество

Земји кои се вратиле Австралија Австралија


Грција Грција

Земји кои се откажале Узбекистан Узбекистан
Нула бодови која било земја
Настап во интермецо Netta Barzilai - Toy
Настап кој го отвора натпреварот Nadav Guedj - Golden boy

Евровизија 2019 ќе биде 64 издание на фестивалот Евровизија. Домаќин ќе биде државата Израел која победи на Евровизија 2018 во Португалија со Нета Барзилаи (Netta Barzilai) со пеење Играчка (Toy). Презентерите беа Erez Tal & Assi Azar. Учеството го потврдија 43 земји, од кои 23 ја избраа својата песна, 11 во национално финале и 12 преку интерен избор.

До 12 мај 2019 година, 43 држави го потврдиле своето учество.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Тука ќе бидат прикажани државите учеснички кои ќе го потврдат своето учество:

Полуфинале[уреди | уреди извор]

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01 Албанија Албанија Jonida Maliqi Ktheju tokës Албански
02 Ерменија Ерменија Srbuk "Walking Out" англиски
03 Австрија Австрија Paenda "Limits" англиски
04 Азербејџан Азербејџан
05 Белорусија Белорусија ZENA Like it Англиски
06 Белгија Белгија
07 Бугарија Бугарија
08 Хрватска Хрватска Roko "The dream" англиски
09 Кипар Кипар Tamta Replay Англиски
10 Чешка Чешка
11 Данска Данска Leonora "Love is forever" англиски, дански, германски, француски, бугарски, италијански,холандски
12 Естонија Естонија
13 Финска Финска
14 Франција Франција
15 Грузија Грузија Oto Nemsadze Sul tsin iare Грузиски
16 Германија Германија S!ster Sisters Англиски
17 Грција Грција Katerine Duska Better love Англиски
18 Унгарија Унгарија Joci Pápai "Az én apám" унгарски
19 Исланд Исланд Hatari Hatrið mun sigra Исланд Исландската национална телевизија изјави дека размислува за повлекување
20 Израел Израел Kobi Marimi Home хебрејски
21 Ирска Ирска Sarah McTernan "Twenty two" англиски
22 Италија Италија Махмуд "Soldi" италијански, арапски
23 Латвија Латвија
24 Литванија Литванија
25 Македонија Македонија Тамара Тодевска "Proud" англиски, Македонски
26 Малта Малта
27 Молдавија Молдавија
28 Црна Гора Црна Гора D-Mol Heaven англиски, хебрејски
29 Холандија Холандија
30 Норвешка Норвешка
31 Полска Полска Tulia Pali sie (The fire of love) англиски, полски
32 Португалија Португалија
33 Романија Романија
34 Русија Русија Sergey Lazarev Scream англиски, руски
35 Сан Марино Сан Марино Serhat Say na na na Англиски, турски, Албански, италијански
36 Србија Србија
37 Словенија Словенија
38 Шпанија Шпанија Miki La venda шпански
39 Шведска Шведска Шведска е една од четирите држави кои повикуваат на бојкот
40 Швајцарија Швајцарија
41 Украина Украина
42 Обединето Кралство Велика Британија Michael Rice "Bigger than us" Англиски
43 Австралија Австралија Kate Miller-Heidke Zero Gravity англиски, Хебрејски

Финале[уреди | уреди извор]

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01 Унгарија Унгарија Joci Pápai "Az én apám" унгарски 4 96
02 Исланд Исланд Hatari Hatrið mun sigra Исланд 3 100
03 Израел Израел Kobi Marimi Home хебрејски 16 13
04 Италија Италија Махмуд "Soldi" италијански, арапски 1 133
05 Црна Гора Црна Гора D-Mol Heaven англиски 10 34
06 Австрија Австрија Paenda "Limits" англиски 12 27
07 Русија Русија Sergey Lazarev Scream англиски, руски 6 76
08 Сан Марино Сан Марино Serhat Say na na na Англиски, турски, Албански, италијански 2 105
09 Шпанија Шпанија Miki La venda шпански 8 54
10 Обединето Кралство Велика Британија Michael Rice "Bigger than us" Англиски 11 28
11 Албанија Албанија Jonida Maliqi Ktheju tokës Албански 17 12
12 Грузија Грузија Oto Nemsadze Sul tsin iare Грузиски 14 18
13 Белорусија Белорусија ZENA Like it Англиски 18 11
14 Германија Германија S!ster Sisters Англиски 7 69
15 Данска Данска Leonora "Love is forever" англиски, дански 9 41
16 Грција Грција Katerine Duska Better love Англиски 5 82
17 Кипар Кипар Tamta Replay Англиски 15 15
18 Полска Полска Tulia Pali sie (The fire of love) англиски, полски 13 23

Други држави[уреди | уреди извор]

Право на учество имаат сите членки на Европската радиодифузија која во догледно време ќе испрати покана до сите педесет и шест членки.

Активни членки на ЕРД[уреди | уреди извор]

Следните држави учествуваат на Евровизија 2018, со што се очекува да учествуваат и на ова издание на Евровизија.

Други држави[уреди | уреди извор]

- на 22 декември 2017, Канал 31 објави дека ќе учествуваат на ова издание на Евровизија откако станаа член на ЕРД. На 23 декември 2017 ЕРД го негираше ова со изјава дека Казахстан сѐ уште не е член на ЕРД.[1] [2]

Држави кои не се членки на ЕРД[уреди | уреди извор]

– во ноември 2017, националната телевизија на Лијтенштајн објави дека се заинтересирани за учество на Евровизија доколку станат полноправен член.[3]

Забелешки и наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kazakhstan 🇰🇿 31 Channel claims deal with EBU for Eurovision… 2019! – OIKOTIMES.com“. OIKOTIMES.com (англиски). 2017-12-22. Архивирано од изворникот на 2017-12-22. Посетено на 2017-12-23.
  2. „EBU clarifies potential participation of Kazakhstan at Eurovision 2018“. wiwibloggs (англиски). 2017-12-23. Посетено на 2017-12-24.
  3. „Liechtenstein: More Details Regarding Planned 2019 Debut Released - Eurovoix“. Eurovoix (англиски). 2017-11-07. Посетено на 2017-12-23.

Надворешни страници[уреди | уреди извор]