Грција на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грција

Знаме

Медиумски организатор ERT
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 1 место, 2005
Најлош пласман 20 место, 1998

Грција настапува на Евровизија од 1973 година со неколку години исклучоци. Во последно време има многу добри резултати а тоа може да се докаже и по квалитетот на песните кои таа ги праќа. Како резултат на тие песни во 2005 ја однесија победата во Грција и со тоа беа домаќини во 2006, во Атина.

Натпреварувачи (2004 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Поени Полуфинале Поени
2004 Sakis Rouvas Shake It 3 252 3 238
2005 Helena Paparizou My Number One 1 230 X X
2006 Anna Vissi Everything 9 128 X X
2007 Sarbel Yassou Maria 7 139 X X
2008 Kalomira Secret Combination 3 218 1 156
2009 Sakis Rouvas This Is Our Night 7 120 4 110
2010 Giorgos Alkeos & Friends Opa 8 140 2 133