Елена Папаризу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Папаризу
Έλενα Παπαρίζου
Биографски податоци
Родено име Елена Папаризу
Познат(а) и како Хелена Папаризу
Роден(а) 31 јануари 1982
Борас, Вастерготланд, Шведска
Потекло greece
Жанрови лајка, поп-фолк, поп, денс
Занимања Пејачка, текстописец
Инструменти Вокал
Период на активност 1999–сегашност
Издавачи Sony Music Greece, Bonnier Amig, Мoda Records, AATW
Соработници Антик (Antique)
Мреж. место www.HelenaPaparizou.com

Елена Папаризу (грчки: Έλενα Παπαρίζου; родена на 31 јануари 1982 во Шведска[1]), меѓународно позната како Хелена Папаризу е грчко-шведска пејачка, честопати и текстописец и поранешен модел. Родена и одгледана во Шведска, таа ја започна нејзината кариера во 1999 година како члена на дуото Антика, а истотака и со тоа што работеше и како модел за Шведско-грчки бренд. Антик главно пееше низ и за грчката диаспора и заедно пееја песни со традиционално грчки елементи, на грчки и англиски. После завземањето на добро место на грчката музичка сцена, следеше нивниото учество на Евровизија 2001, а истотака нивната слава не престана сè додека мирно и двајцата члена не ги продолжија нивните музички патишта. Папаризу од 2003 официјално ја започна нејзината соло кариера и го издаде нејзиниот прв албум наречен Protereotita (2004), кој содржи главно поп звуци со лајка елементи. Следеше нејзината победа на Евровизија 2005 за Грција, со песната „My Number One“. Со ова таа и ја донесе првата победа на Грција на Евровизија. После евровизискиот успех, нејзиниот албум доби платинумски уверенија доби две Arion музички награди а во меѓувреме иако настапуваше низ Грција, таа спремаше албум на англиски јазик. Следеа три нови албуми Iparhi Logos (2006), The Game of Love (2006), и Vrisko To Logo Na Zo (2008) и сите три достигнаа платинумска продажба и добија неколку награди. Според IFPI Greece Елена Папаризу има продадено околу 150,000 албуми и 50,000 сингли.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Maravegias, Ilias (17 февруари 2008). „Κάνοντας μόδα τη Eurovision“ (на Greek). Espresso News. http://espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=1&catid=3&artid=597669&pg=1. посет. 14 јули 2009 г.