Сакис Рувас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сакис Рувас
Σάκης Ρουβάς
Биографски податоци
Родено име Анастасиос Рувас
Познат(а) и како Сакис
Роден(а) 5 јануари 1972 (1972-01-05) (46 г.)
Mandoukion, Corfu, Greece
Потекло Атина, Грција
Жанрови поп , рок , денс
Занимања пејач, актер, телевизиски водител, композитор, гимнастичар
Инструменти пејач, гитара[1]
Период на активност 1987–1990 (спортист)
1991–денес (изведувач)
Издавачи PolyGram, Minos EMI, Universal Music
Мреж. место www.SakisRouvas.com

Анастасиос „Сакис“ Рувас (грчки: Αναστάσιος "Σάκης" Ρουβάς) е грчки пејач, актер, телевизиски водител, композитор и гимнастичар. Тој е роден на 5 јануари 1972 година на Крф, Грција. Тој бил еден од првите грчки пејачи кој успеал да се афирмира како пејач во Западна Европа.

Во текот на 2004 година бил претставник на Грција на Евровизија 2004 со песната „Shake it“ на Никос Терзис, освојувајќи го третото место, како и на Евровизија 2009 со песната This Is Our Night, каде го освоил седмото место. На Евровизија 2006 бил водител. Рувас денес е еден од најпродавание грчки изведувачи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chatzistavrou, Anastasia. „Σάκης Ρουβάς: Ο Χρυσός Άνδρας της Δεκαετίας“, „Down Town Magazine“, декември 1999, стр. 56 (посет. 24 април 2009 г). (на Greek)