Каломира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kalomoira
Καλομοίρα
Kalomoira in 2008
Биографски податоци
Родено имеМариа Каломира Сарантис
Познат(а) и какоКаломира
Роден(а)јануари 31 1985 (1985-01-31) (34 г.)
West Hempstead, New York, United States
ПотеклоГрција
ЖанровиПоп
ИздавачиHeaven Music
Мреж. местоhttp://www.kalomoira.com/

Каломира (грчки: Καλομοίρα; 31 јануари 1985 во Њујорк;[1][2][3] во САД позната и како Керол[1][2]) е грчка пејачка. Родена како Марија Каломира Сарантис, таа ја претставувала Грција на Евровизија 2008 година, на која го добила третото место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Member needs your help to make her cousin an 'Island Idol'.  DC Greeks. Retrieved on March 23, 2008
  2. 2,0 2,1 „Biography for Kalomoira Sarantis“.  IMDb. Retrieved on March 23, 2008
  3. „Steve and Maria's "Island Idol".  WBLI. Retrieved on March 23, 2008