Босна и Херцеговина на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Босна и Херцеговина

Знаме

Медиумски организатор BHRT
Национален избор BH Eurosong
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 3 место, 2006
Најлош пласман 22 место, 1996
Дино Мерлин на настап на Евровизија 2011.

Босна и Херцеговина е член на Евровизија уште од 1993 година. Пред да биде членка како Евровизија, таа исто така имаше неколку свои претставници претставувајќи ја Југославија. Откако самостојно се натпреварува, најдобриот резултат го постигнаа за време на Хари Мата Хари со песната "Lejla" во 2006 година.

Натпреварувачи (2004 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2004 Deen In the Disco 9 91 7 133
2005 Feminemm Call me 14 79 X X
2006 Hari Mata Hari Lejla 3 229 2 267
2007 Marija Šestić Rijeka bez imena 11 106 X X
2008 Laka Pokušaj 10 110 9 72
2009 Regina Bistra Voda 9 106 3 125
2010 Vukašin Brajić Thunder and Lightning 17 51 8 59