Евровизија 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Eurovision Song Contest
Домаќин  Азербејџан ИТВ
Локација Chrystal Hall, Баку
Презентери Лејла Алиева,
Елдар Гасимов и
Наргиз Бирк-Петерсен[1][2]
Режисер Јан Ола Санд
Победничка песна  Шведска"Лорин, Еуфорија"
Број на земји 42
Земји кои прв пат настапуваат нема
Земји кои се вратиле  Црна Гора
Земји кои се откажале  Ерменија  Полска

Евровизија 2012 беше 57. натпревар за Песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан, по победата на Елдар Гасимов и Нигар Џамал со песната Running Scared.

Двете полуфиналиња се одржаа на 22 мај и 24 мај, додека главното финале на 26 мај.[3] 42 држави го потврдија учеството на изборот, со Црна Гора, која последен пат учествуваше во 2009, додека Полска и Ерменија се повлекоа од натпреварот.

Некои хуманитарни групи протестираа против насилството кон нив, кога сакаа да упатат протест против владиниот режим во Азербејџан. Ерменија се откажа од безбедносни причини поради нерешениот конфликт околу Нагорно Карабах со Азербејџан.

Дизајнот на натпреварот беше изграден под мотото "Запали го твојот оган" инспириран од прекарот "Земја на огнот", по што Азербејџан е познат. Телевоутингот се зголеми на 15 минути, користен меѓу натпреварот од 1998 до 2009, каде телефонските линии и смс пораките беа отворени од кога сите песни беа изведени. Гласовите на секоја држава беа одлучени по системот 50/50; и беа поделени меѓу телевоутинг и национално стручно жири. Ова издание на Евровизија беше победено од Лорин од Шведска со песната Еуфорија, која беше напишана од Томас Џ:сон и Питер Бостром. "Еуфорија" доби вкупно 372 поени, ставајќи ја во прва позиција. Русија заврши втора, и Србија со Жељко Јоксимовиќ заврши на трето место. Следуваа домаќинот, Азербејџан со четвртото место. Албанија го доби најдобриот топ 5 резултат, завршувајќи на петтото место. Германија, Италија и Шпанија беа трите членки од "Големата Петорка" кои се рангираа во топ 10, завршувајќи на 8мо, 9то и 10то место.[4]

Учесници на Евровизија 2012[уреди | уреди извор]

Полуфиналисти[уреди | уреди извор]

Држава Јазик Изведувач Песна Превод
 Албанија[5] албански Рона Нишлиу Suus „Него"
 Австрија[6] германски (зборови на баварски диалект Тракшитац Woki Mit Deim Popo „Ајде, мрдајго твоето Попо"
 Белорусија[7] англиски Litesound We are the heros „Ние сме Хероите"
 Белгија[8] англиски Ирис Would you „Дали Ти"
 Босна и Херцеговина[9] српски Маја Сар Korake ti znam „Коракi ти знам"
 Бугарија[10] бугарски (со зборови на англиски, арабски, италијански, француски, шпански, српски Софи Маринова Love Unlimited „Неогранична Љубов"
 Хрватска[11] хрватски Нина Бадриќ Небо „Небо"
 Кипар[12] англиски Иви Адамоу La la Love „Љ љ Љубов"
 Данска[13] англиски Солуна Самеи Should've know better „Требаше да се знаеме подобро"
 Естонија[14] естонски От Лепланд Kuula „Слушај"
 Финска[15] шведски Пернила Карлсон När Jag Blundar „Плави Очи"
 Грузија[16] англиски Анри Јокадѕе I'm a Joker „Јас сум Џокер"
 Грција[17][18] англиски Елефтериа Елефтериу Afrodisiac „Афродизиачно"
 Унгарија[19] англиски Компакт Диско Sound of our Hearts „Мелодија од нашите срца"
 Исланд[20] англиски Грета Саломе и Џонси Never Forget „Никој пат заборавање"
 Ирска[21] англиски Џедуард Waterline „Линија од вода"
 Израел[22] англиски, еврејски Изабо Time „Време"
 Латвија[23] англиски Анмари Beautiful Song „Прекрасна песма"
 Литванија[24] англиски Дону Монтел Love is Blind „Љубовта е Невидлива"
 Малта[25] англиски Курт Калеја This is the Night „Ова е Ноќта"
 Македонија[26] македонски Калиопи Crno i Belo (Црно и Бело)
 Молдавија[27] англиски Паша Парфени Lăutar „Виолинист"
 Црна Гора англиски (зборови на германски и српски) Рамбо Амадеус Еуро Неуро
 Холандија[28] англиски Јоан Франка You and Me „Ти и Јас"
 Норвешка[29] англиски Тојии Stay „Стој"
 Португалија[30] португалски Филипа Соуза Vida Minha „Мој Живот"
 Романија[31] шпански Мандинга Zaleilah
 Сан Марино[32] англиски Валентина Монета The Social Network Song (Oh Oh-Uh-Oh Oh „Песмата на социалните нетворци (О О-У-О О)"
 Србија[33] српски Жељко Јоксимовиќ Nije Ljubav Stvar „Љубовта не е Ствар"
 Словенија[34] сковенски Ева Бото Verjamem „Верувам"
 Шведска[35] англиски Лорин Euphoria „Еуфорија"
 Швајцарија[36] англиски јазик Синплус Unbreakable „Нескршлив“
 Турција[37] англиски Кан Бономо Love me Back „Сакајме Пак"
 Украина[38] англиски Гаитана Be My Guest Биду мој гостин

Финалисти[уреди | уреди извор]

Држава Јазик Изведувач Песна Превод
 Азербејџан[39] (домаќин) англиски Сабина Бабајева When the Music Dies „Кога Музиката Починуват"
 Франција[40] англиски, француски Ангун Echo (You & I) „Ехо (Ти и Јас)"
 Германија[41] англиски Роман Лоб Standing Still „Стоиќи"
 Италија[42][43][44] англиски, италиански Нина Ѕили L'Amore è Femmina (Out of Love) „Љубовта е Жена (Надвор од Љубовта)"
 Шпанија[45] шпански Пастора Солер Quedate Conmigo „Стој со Мене"
 Обединето Кралство[46] англиски Енгелберт Хампердинк Love will Set You Free „Љубовта ке те ослободит"

Можно повторно учество[уреди | уреди извор]

Можно повторно учество[уреди | уреди извор]

Изведувачи кои настапуваат повеќе од еднаш[уреди | уреди извор]

Изведувач Држава Преходно учество (а)
Калиопи  Македонија Евровизија 1996 (пред-квалификација)
Жељко Јоксимовиќ  Србија Евровизија 2004 (за  Србија и Црна Гора)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jarmo Siim (16 април 2012). „Eldar, Nargiz, Leyla to host Eurovision 2012“. European Broadcasting Union. http://www.eurovision.tv/page/news?id=51763&_t=eldar_nargiz_leyla_to_host_eurovision_2012. посет. 15 јули 2012 г. 
 2. „Eurovision 2012 Hosts: Leyla, Nargiz, Eldar“. Oikotimes.com. 16 април 2012. http://www.oikotimes.com/eurovision/2012/04/16/eurovision-2012-hosts-announced-leyla-eldar/. посет. 15 јули 2012 г. 
 3. „The organisers of the Eurovision Song Contest: what's up?“. http://www.eurovision.tv/page/news?id=35383&_t=the_organisers_of_the_eurovision_song_contest_whats_up. посет. 13 мај 2011 г. 
 4. „ENTERTAINMENT PARADISE: Swedish singer Loreen wins Eurovision Song Contest 2012!“. beautymania.biz. 26 мај 2012. http://www.beautymania.biz/2012/05/entertainment-paradise-swedish-singer.html. посет. 15 јули 2012 г. 
 5. Sahiti, Gafurr (2 октомври 2011). „Albania: FiK 50 to span over 4 nights!“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17679. посет. 2 октомври 2011 г. 
 6. „Österreich beim ESC 2011/12“ (на German). 13 мај 2011. http://www.nachrichten.at/nachrichten/kultur/art16,620990. посет. 9 август 2011 г. 
 7. Busa, Alexandru (17 октомври 2011). „Belarus: EuroFest to select 2012 representative“. Esctoday. http://www.esctoday.com/news/read/17727. посет. 17 октомври 2011 г. 
 8. „EurovisionBelgium: ‘VRT: 'Minimale invulling verplichting EBU voor Songfestival 2012'′ – eurovisionbelgium.blogspot.com“ (на Dutch). eurovisionbelgium.blogspot.com. 22 мај 2011. http://eurovisionbelgium.blogspot.com/2011/05/vrt-minimale-invulling-verplichting-ebu.html. посет. 22 мај 2011 г. 
 9. Jiandani, Sinjay (9 декември 2011). „B&H: BHRT confirm participation in Baku!“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17943. посет. 9 декември 2011 г. 
 10. Busa, Alexandru (25 август 2011). „Bulgaria : BNT calls for songs“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17604. посет. 25 август 2011 г. 
 11. Hondal, Victor (21 ноември 2011). „Croatia: Dora 2012 to undergo big changes“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17864. посет. 21 ноември 2011 г. 
 12. „Ivi Adamou for Cyprus in 2012?“. Eurovision.tv. EBU. 4 август 2011. http://www.eurovision.tv/page/news?id=37563&_t=ivi_adamou_for_cyprus_in_2012. посет. 4 август 2011 г. 
 13. „Danmark er med i 2012“. esconnet.dk. 15 мај 2011. http://www.esconnet.dk/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=406:danmark-er-med-i-2012&catid=1:latest-news&Itemid=78. посет. 16 мај 2011 г. 
 14. „Heidy Purga: "Ärge otsige draamat! Eestil läks ju väga hästi!"“ (на Estonian). ohtuleht.ee. 15 мај 2011. http://ohtuleht.ee/426893. посет. 9 август 2011 г. 
 15. Busa, Alexandru (16 мај 2011). „Finland: Selection format revamped“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17444. посет. 9 август 2011 г. 
 16. Jiandani, Sinjay (9 декември 2011). „Georgia: GPB confirms particiation in Baku!“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17942. посет. 9 декември 2011 г. 
 17. Toronidis, Theofilos (17 ноември 2011). „Greece: ERT begins preparations“. ESCDaily. http://escdaily.com/articles/26111. посет. 17 ноември 2011 г. 
 18. „Σήριαλ τέλος: στην Eurovision και το 2012 η Ελλάδα“ (на Greek). Star Channel. 25 ноември 2011. http://www.star.gr/media/118235/. посет. 25 ноември 2011 г. 
 19. Hondal, Victor (1 декември 2011). „Hungary: MTV calls for songs“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17903. посет. 1 декември 2011 г. 
 20. Hondal, Victor (8 септември 2011). „Iceland: Söngvakeppni Sjónvarpsins 2012 underway“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17643. посет. 8 септември 2011 г. 
 21. Hondal, Victor (2 ноември 2011). „Ireland: RTÉ to repeat 2011 selection formula“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17782. посет. 2 ноември 2011 г. 
 22. Barak, Itamar (7 август 2011). „Israel: 'IBA decided to participate in 2012'“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17578. посет. 7 август 2011 г. 
 23. Hondal, Victor (29 август 2011). „Latvia: 'National final on February 18th'“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17612. посет. 29 август 2011 г. 
 24. Giles, Luke (9 септември 2011). „Baku 2012: Lithuania confirm participation“. ESCDaily. http://escdaily.com/articles/20601. посет. 9 септември 2011 г. 
 25. Busa, Alexandru (27 август 2011). „Malta confirms Eurovision participation for Baku“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17610. посет. 27 август 2011 г. 
 26. Busa, Alexandru (19 ноември 2011). „Kaliopi to represent F.Y.R. Macedonia“. ESCToday.com. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17848. посет. 19 ноември 2011 г. 
 27. Busa, Alexandru (2 октомври 2011). „Moldova : Interview with EL Radu“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17682. посет. 2 октомври 2011 г. 
 28. „TROS gaat door met Songfestival - Shownieuws.tv“ (на Dutch). shownieuws.tv. SBS Broadcasting. 13 мај 2011. http://www.shownieuws.tv/showflits/tros-gaat-door-met-songfestival. посет. 9 август 2011 г. 
 29. Riise, Hege Bakken (29 јуни 2011). „MGP 2012 er i gang: Vil du overta etter disse?“. nrk.no. http://nrk.no/programmer/tv/melodi_grand_prix/1.7684766. посет. 29 јуни 2011 г. 
 30. Evora, Nelson (25 ноември 2011). „Portugal decides on March 10“. Oikotimes. Oikotimes International. http://www.oikotimes.com/eurovision/2011/11/25/portugal-decides-on-march-10/. посет. 25 ноември 2011 г. 
 31. Hajiyev, T. (29 јули 2011). „Minister: Development of cultural relations between Azerbaijan and Romania important“. Trend. Trend News Agency. http://en.trend.az/news/society/1911715.html. посет. 9 август 2011 г. 
 32. „San Marino most likely to be in Baku!“. EscToday.com. 13 декември 2010. http://www.esctoday.com/news/read/17960. посет. 13 декември 2011 г. 
 33. Pozzi, Renee (19 октомври 2011). „RTS Confirms participation in 2012; Nina to appear on Misija Evrovisija“. ESCDaily. http://www.escdaily.com/articles/24359. посет. 19 октомври 2011 г. 
 34. Escudero, Victor (27 јуни 2011). „Slovenia embarks on a Eurovision Mission“. Eurovision.tv. EBU. http://www.eurovision.tv/page/news?id=36983. посет. 9 август 2011 г. 
 35. „Han får ta över Björkmans jobb“ (на Swedish). Aftonbladet. 1 јуни 2011. http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/melodifestivalen2011/article13112260.ab. посет. 7 јуни 2011 г. 
 36. G, Luke (11 мај 2011). „Switzerland: Selection format for 2012 already known“. ESCDaily.com. http://escdaily.com/articles/18759. посет. 12 мај 2011 г. 
 37. Hondal, Victor (22 септември 2011). „Turkey: Have your say on the ideal Turkish representative“. Esctoday. http://www.esctoday.com/news/read/17666. посет. 22 септември 2011 г. 
 38. Busa, Alexandru (23 август 2011). „Ukraine: Kyiv plans Eurovision 2012 participation“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17600. посет. 23 август 2011 г. 
 39. Azerbaijan: 119 hopefuls for national selection“, 26 октомври 2011 (посет. 26 октомври 2011 г).
 40. Dufaut, Dominique (19 ноември 2011). „France to choose internally for Eurovision 2012“. ESCToday. http://www.esctoday.com/news/read/17845. посет. 19 ноември 2011 г. 
 41. „Auch 2012: ARD und Raab suchen «ESC»-Kandidat“ (на German). Quotenmeter.de. 6 мај 2011. http://www.quotenmeter.de/cms/?p1=n&p2=49450&p3. посет. 9 август 2011 г. 
 42. „RAI set to continue participation in Baku“. ESCDaily.com. 5 декември 2011. http://escdaily.com/articles/27518. посет. 5 декември 2011 г. 
 43. Jiandani, Sanjay (5 декември 2011). „Italy most likely to be in Baku!“. ESCToday.com. http://www.esctoday.com/news/read/17922. посет. 5 декември 2011 г. 
 44. „Eurovision Song Contest 2012: l’Italia a Baku ci sarà“ (на italian). Eurovision News. 5 декември 2011. http://www.eurofestival.ws/2011/12/05/eurovision-song-contest-2012-litalia-a-baku-ci-sara/. посет. 5 декември 2011 г. 
 45. „Flamenco singer offers his talent to Spanish Television“. Eurovision.tv. EBU. 14 август 2011. http://www.eurovision.tv/page/news?id=37683&_t=flamenco_singer_offers_his_talent_to_spanish_television. посет. 15 август 2011 г. 
 46. EUROVISION: CHARLOTTE CHURCH ON BEEB’S HIT LIST“, 25 мај 2011 (посет. 24 август 2011 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]