Евровизија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2018
Датум 8 мај (1ПФ)
10 мај (2ПФ)
12 мај (Финале)
Домаќин РТП
Локација Алтис Арена, Лисабон,  Португалија
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Број на земји 43
A coloured map of the countries of EuropeПортугалија на ЕвровизијаШпанија на ЕвровизијаСан Марино на ЕвровизијаФранција на ЕвровизијаВелика Британија на ЕвровизијаИрска на ЕвровизијаИсланд на ЕвровизијаБелгија на ЕвровизијаХоландија на ЕвровизијаШвајцарија на ЕвровизијаГерманија на ЕвровизијаДанска на ЕвровизијаМалта на ЕвровизијаИталија на ЕвровизијаНорвешка на ЕвровизијаШведскаФинска на ЕвровизијаЕстонија на ЕвровизијаЛатвија на ЕвровизијаЛитванија на ЕвровизијаСловачка на ЕвровизијаАвстрија на ЕвровизијаСловенија на ЕвровизијаУнгарија на ЕвровизијаХрватска на ЕвровизијаБосна и Херцеговина на ЕвровизијаЦрна Гора на ЕвровизијаСрбија на ЕвровизијаАлбанија на ЕвровизијаМакедонија на ЕвровизијаГрција на ЕвровизијаБугарија на ЕвровизијаРоманија на ЕвровизијаМолдавија на ЕвровизијаУкраина на ЕвровизијаБелорусија на ЕвровизијаАвстралија на ЕвровизијаРусија на ЕвровизијаГрузија на ЕвровизијаАзербејџан на ЕвровизијаТурција на ЕвровизијаКипар на ЕвровизијаИзраел на ЕвровизијаЕрменија на ЕвровизијаМароко на ЕвровизијаЛихтенптајн на ЕвровизијаАндора на ЕвровизијаМонако на ЕвровизијаПолска на ЕвровизијаЧешка на ЕвровизијаЛуксембург на ЕвровизијаЛибан на ЕвровизијаТунис на Евровизија

     финалисти
     држави кои не се квалификуваа во финале
     држави кои учествувале порано, но не и во 2018

Земји кои се вратиле Русија Русија
Нула бодови не објавено
Настап во интермецо не објавено
Настап кој го отвора натпреварот не објавено

Евровизија 2018 беше 63-тото издание на Евровизија. Се одржало во Алтис Арената во Португалија, која победи на Евровизија 2017 со изведувачот Салвадор Собрал и песната „Amar Pelos Dois“ со рекордни 758 бода, вкупно од телевоутингот и стручното жири. Натпреварот се состоел од две полуфиналиња на 8 и 10 мај и финале на 12 мај 2018 година.

Официјално, четириесет и три држави го имат потврдено своето учество на фестивалот со што се изедначува рекордот од 2008 и 2011 година. Русија се враќа по едногодишно отсуство и за првпат после 2011 година, нема држава која се откажала од учество.

Локација[уреди | уреди извор]

За повеќе детали за државата домаќин, видете Португалија

Натпреварот се одржал за првпат во Португалија, по победата на земјата во изданието од 2017 година со песната „Amar Pelos Dois“, изведена од Салвадор Собрал.

Фаза на аукција и избор на град[уреди | уреди извор]

Локациите на градовите кандидати се означени со црвено. Градот домаќин ќе биде означен со зелено.

На денот на Евровизискиот финален натпревар во 2017 година, беше објавено дека португалскиот радиодифузер Радио Телевизија Португалија (РТП) ќе го прифати предизвикот да го организира натпреварот во 2018 година во случај на победа.[1] По триумфот на Собрал, извршниот надзорник на ЕБУ , Џон Ола Санд, ја издаде поканата за организирање на Евровизија 2018, на RTP за време на прес-конференција на победникот.[2] Следниот ден, генералниот директор на РТП, Нуно Артур Силвиа, потврди дека РТП ќе ја организира Евровизија 2018 и ја спомна МЕО Арена (подоцна преименувана во Алтис Арена) во Лисабон како највозможно место за организирање на натпреварот.[3]

Лисабонска арена
Град Место Капацитет Забелешки
Лисабон MEO Arena[3] 20,000 Домаќин на Експо '98,[4] FIBA 1999,[5] и МТВ Музички Награди 2005,[6] и различни концерти.
Гондомар Multiusos de Guimarães 5 000 Домаќин на големи концерти и меѓународни настани.
Фаро Estadio Algarve 35 000 И покрај тоа што има павилјон со капацитет за одржување на Евровизија, градот на Фаро го искажа својот интерес за да биде град домаќин. Една опција е да биде стадионот „Алгарве“, каде се одржуваа натпревари на Евро 2004, но ќе мора да се направи исправка и да се покрие.
Санта Марија Де Феира Europarque 11 000 Во оваа арена се имаат одржано едни од најважните настани во регионот на Порто, како на пример финалето на фестивалот „RTP da Canção“ во 2001 година и многу концерти и меѓународни настани.

Основните услови кои треба градот домаќин да ги исполнува, се истите како и во Киев:

 • Соодветна арена која има капацитет од минимум 10.000 гости;
 • Интернационален прес центар за 1.500 новинари;
 • Соодветен смештај кој вклучува хотелски соби, со различна ценовна категорија, каде што ќе можат да бидат сместени најмалку 2.000 делегати, акредитирани новинари и коментатори;
 • Делотворен јавен транспорт, вклучувајќи и близок интернационлен аеродром со спремна и достапна поврзаност до градот, арената и хотелите.

Формат[уреди | уреди извор]

Визуелен дизајн[уреди | уреди извор]

Слоганот за овој фестивал е All Aboard!, кој беше објавен на 7 ноември 2017 на пресконференција одржана во Лисабон. Овој дизајн ги опфаќа специфичностите на океанот во Лисабон и локацијата на Португалија на Атлантскиот Океан и морската историја на државата.

Водители[уреди | уреди извор]

На 8 јануари 2018 година, РТП и ЕБУ ги објавија избраните водители и за првпат, тоа ќе бидат четири женски презентери и тоа Силвија Алберто, Филомена Каутела и Катарина Фуртадо, заедно со глумицата Даниела Руах. Првпат после 2015 и вторпат како водителите се од еден пол.

Жрепка во полуфинале[уреди | уреди извор]

На 29 јануари 2018 година се одржа жрепката за распоред на учесниците во полуфиналињата. Поделени во шест групи, претежно соседски држави, со цел да се одбегне „соседското гласање“. Тука беа сите држави учеснички освен домаќинот Португалија и учесничките во т.н. „големата петка“ која е составена од Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија.

Група 1 Група 2 Група 3 Група 4 Група 5 Група 6

Отворање на фестивалот[уреди | уреди извор]

Список на учесници[уреди | уреди извор]

  Држави учеснички во првото полуфинале.
  Директно квалификувани држави кои имаат право да гласат во првото полуфинале
  Држави учеснички во второто полуфинале
  Директно квалификувани држави кои имаат право да гласат во второто полуфинале

Овие држави го потврдија своето учество на фестивалот:

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Деветнаесет држави ќе се натпреваруваат во првото полуфинале кое ќе се одржи на 8 мај 2018 година.

     квалификувани во финале

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01 Азербејџан Азербејџан Aisel "X My Heart" англиски 11 94
02 Исланд Исланд Ari Ólafsson "Our Choice" англиски 19 15
03 Албанија Албанија Eugent Bushpepa "Mall" албански 8 162
04 Белгија Белгија Sennek "A Matter of Time" англиски 12 91
05 Чешка Чешка Mikolas Josef "Lie to Me" англиски 3 232
06 Литванија Литванија Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" англиски, литвански 2 9 119
07 Израел Израел Netta "Toy" англиски1 1 283
08 Белорусија Белорусија Alekseev "Forever" англиски 16 65
09 Естонија Естонија Elina Nechayeva "La forza" италијански 5 231
10 Бугарија Бугарија Equinox "Bones" англиски 7 177
11 Македонија Македонија Eye Cue "Lost and Found" англиски 18 24
12 Хрватска Хрватска Franka "Crazy" англиски 17 63
13 Австрија Австрија Cesár Sampson "Nobody but You" англиски 4 201
14 Грција Грција Yianna Terzi "Oneiro mou" (Όνειρό μου) грчки 14 81
15 Финска Финска Saara Aalto "Monsters" англиски 10 108
16 Ерменија Ерменија Sevak Khanagyan "Qami" (Քամի) ерменски 15 79
17 Швајцарија Швајцарија Zibbz "Stones" англиски 13 86
18 Ирска Ирска Ryan O'Shaughnessy "Together" англиски 6 179
19 Кипар Кипар Eleni Foureira "Fuego" англиски3 2 262
1.^ Содржи зборови на израелски.
2.^ Верзија со неколку редови на литватски беше изведена на националниот избор, но официјалното видео и текст се целосно на англиски јазик.[7] Сè уште не е потврдено која верзија ќе биде изведена.
3.^ Иако целиот текст е на англиски, зборот 'Fuego' се повторува во песната.

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Осумнаесет држави ќе учествуваат во второто полуфинале. Франција, Германија и Италија ќе гласаат во ова полуфинале кое ќе се одржи на 10 мај 2018 година.

     квалификувани во финале

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01 Норвешка Норвешка Alexander Rybak "That's How You Write a Song" англиски 1 266
02 Романија Романија The Humans "Goodbye" англиски 11 107
03 Србија Србија Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) српски5 9 117
04 Сан Марино Сан Марино Jessika feat. Jenifer Brening "Who We Are" англиски 17 28
05 Данска Данска Rasmussen "Higher Ground" англиски4 5 204
06 Русија Русија Julia Samoylova "I Won't Break" англиски 15 65
07 Молдавија Молдавија DoReDoS "My Lucky Day" англиски 3 235
08 Холандија Холандија Waylon "Outlaw in 'Em" англиски 7 174
09 Австралија Австралија Jessica Mauboy We Got Love англиски 4 212
10 Грузија Грузија Ethno-Jazz Band Iriao "For You" грузиски6 18 24
11 Полска Полска Gromee feat. Lukas Meijer "Light Me Up" англиски 14 81
12 Малта Малта Christabelle "Taboo" англиски 13 101
13 Унгарија Унгарија AWS "Viszlát nyár" унгарски 10 111
14 Латвија Латвија Laura Rizzotto "Funny Girl" англиски 12 106
15 Шведска Шведска Benjamin Ingrosso "Dance You Off" англиски 2 254
16 Црна Гора Црна Гора Vanja Radovanović "Inje" црногорски 16 40
17 Словенија Словенија Lea Sirk "Hvala, ne!" словенечки 8 132
18 Украина Украина Mélovin "Under the Ladder" англиски 6 179
4.^ Содржи фраза на исландски јазик која се повторува двапати.[8]
5.^ Содржи фрази на торлатски дијалект.
6.^ Иако песната е со англиски наслов, целиот текст е на грузиски јазик.

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето ќе се одржи на 12 мај 2018 година. Вкупно 26 држави ќе се натпреваруваат во финалето, десет од првото и десет од второто полуфинале како и „големата петка“ и државата домаќин.

     Прво место      Второ место      Трето место      Последно место

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01 Украина Украина Mélovin "Under the Ladder" англиски 17 130
02 Шпанија Шпанија Amaia & Alfred "Tu canción" шпански 23 61
03 Словенија Словенија Lea Sirk "Hvala, ne!" словенечки 22 64
04 Литванија Литванија Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" англиски 12 181
05 Австрија Австрија Cesár Sampson "Nobody but You" англиски 3 342
06 Естонија Естонија Elina Nechayeva "La forza" италијански 8 245
07 Норвешка Норвешка Alexander Rybak "That's How You Write a Song" англиски 15 144
08 Португалија Португалија Cláudia Pascoal "O jardim" португалски 26 39
09 Обединето Кралство Велика Британија SuRie "Storm" англиски 24 48
10 Србија Србија Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) српски 19 113
11 Германија Германија Michael Schulte "You Let Me Walk Alone" англиски 4 340
12 Албанија Албанија Eugent Bushpepa "Mall" албански 11 184
13 Франција Франција Madame Monsieur "Mercy" француски 13 173
14 Чешка Чешка Mikolas Josef "Lie to Me" англиски 6 281
15 Данска Данска Rasmussen "Higher Ground" англиски 9 226
16 Австралија Австралија Jessica Mauboy "We Got Love" англиски 20 99
17 Финска Финска Saara Aalto "Monsters" англиски 25 46
18 Бугарија Бугарија Equinox "Bones" англиски 14 166
19 Молдавија Молдавија DoReDoS "My Lucky Day" англиски 10 209
20 Шведска Шведска Benjamin Ingrosso "Dance You Off" англиски 7 274
21 Унгарија Унгарија AWS "Viszlát nyár" унгарски 21 93
22 Израел Израел Netta "Toy" англиски 1 529
23 Холандија Холандија Waylon "Outlaw in 'Em" англиски 18 121
24 Ирска Ирска Ryan O'Shaughnessy "Together" англиски 16 136
25 Кипар Кипар Eleni Foureira "Fuego" англиски 2 436
26 Италија Италија Ermal Meta & Fabrizio Moro "Non mi avete fatto niente" италијански 5 308

Гласање[уреди | уреди извор]

Резултати од гласањата, од двете полуфиналиња и финалето, посебно и заедно прикажани бодовите од жирито и телевоутингот.

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Voting procedure used:
  100%телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето на жирито[9]
Total Score
Contestants Азербејџан 94 47   5     10 3 7   12       10    
Исланд 15 0   1 4   7   2         1      
Албанија 162 48 7 12 4 5 1 4 12 1 6 10 4 6 8 6 5   7 5 4 7
Белгија 91 20 2 4 10 8   4 12   1 7 5 6 2   10  
Чешка 232 134   5   10 5 3 10   7 8 10 8 2   7 8 4 1 3 7
Литванија 119 62   1   3 2 10 10   8 2   2 7 12  
Израел 283 116 4 10 10 7 12 7 6 5 5 12 12 4 12 12 5 10 12 2 12 8
Белорусија 65 45 12 7               1      
Естонија 201 120 1 6     4   4   3 10   8 12 8 5 8 6 6
Бугарија 177 70 2 6 2 7 3   5 7 12 6 4 6 10 3 6 6 7 3 12
Македонија 24 6 6   8     1     3      
Хрватска 63 17 5         6 8 2 4 6 5     4 1 5
Австрија 231 116   7 12 1 10 12 1 12 8 8 4 6 7 3 6 8 10
Грција 81 53 10 1 3           3     2 1 8    
Финска 108 73   4     2 7 3 5 1       2 5 2   1 3
Ерменија 79 41     6 2   5 4 2   10 3   4   2
Швајцарија 86 27 3 3 2 8 6 6 8   5 1 1 1 3 3   5 4
Ирска 179 108   8   5 8 12   2 6 1 7 5   4 10   2 1
Кипар 262 173 8 12 3       8 3 3 2 7 7 10 4 12   10
  100% телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето од телевоутинг
Total Score
Contestants Азербејџан 94 47 1 7   10 5     5 5 4 3       7  
Исланд 15 15                          
Албанија 162 114       3     12 4 1 10 1 10 1     5 1
Белгија 91 71 2       8 2 2 3         3      
Чешка 232 98 8 12 2 8 7 12 8 7 3 6 10 10 6 7 7 3 4 7 1 4 2
Литванија 119 57 1 3 4   6 10       2   12 3 6 3 12
Израел 283 167 10 8 4 3 12 1 10 1 7 3   6 2 10 4 8 5 8 2 7 5
Белорусија 65 20 12     6 6 2     1 3 10   5  
Естеонија 201 81 3 6 6 5 5 12 7 3 4 6 3 8 12 5 1 10 6 12 2 4
Бугарија 177 107 4   5   2 2 3 5   8   5 7   2 3 10   8 6
Македонија 24 18             5 1            
Хрваска 63 46             10 2   1 4        
Австрија 231 115 5 7 3 10 6 10 8 4 8 8   7 8 6 12 8 1 5  
Greece 81 28     10 1     10 4 3   8 2 12     3
Финска 108 35 10 8 2 1 3 6 12 1 2       5 6   4 6 7
Ерменија 79 38     6 8     12 6     5   4  
Швајцарија 86 59   2 1     1 2   1 2 8 4 2   3 1
Ирска 179 71 6 4 12 4 4 4 1 5   8 12 4 6   6 2 8 12 10
Кипар 262 89 7 5 12 7 7 5 10 7 4 12 7 12 7 12 5 12 7 7 10 10 8

12 бода[уреди | уреди извор]

Државите со задеблено го имат дадено максимумот од 24 бода (12 бода од жири и 12 бода од телевоутинг)

Жири[уреди | уреди извор]

Подолу се прикажани сите доделени 12 бода од секоја држава од професионалното жири во првото полуфинале:

# Држава Држава која ги дала бодовите
7 Израел Израел Ерменија, Австрија, Хрватска, Кипар, Чешка, Финска, Шпанија
3 Австрија Австрија Белгија, Израел, Естонија
2 Албанија Албанија Belarus, Iceland
Бугарија Бугарија Македонија, Велика Британија
Кипар Кипар Албанија, Ирска
1 Азербејџан Азербејџан Грција
Белорусија Белорусија Азербејџан
Белгија Белгија Бугарија
Естонија Естонија


Швајцарија
Ирска Ирска


Литванија
Литванија Литванија


Португалија
Телевоутинг[уреди | уреди извор]

Подолу се прикажани сите доделени 12 бода од секоја држава од телевоутингот во првото полуфинале:

# Држава Држава која ги дала 12 бода
5 Кипар Кипар Албанија, Ерменија, Бугарија, Хрватска, Грција
3 Естонија Естонија Финска, Литванија, Португалија
Ирска Ирска Австрија, Белгија, Шпанија
2 Чешка Чешка Исланд, Израел
Литванија Литванија Ирска, Велка Британија
1 Албанија Албанија Македонија
Ерменија Ерменија Белорусија
Австрија Австрија Швајцарија
Белорусија Белорусија


Азербејџан
Финска Финска


Естонија
Грција Грција


Кипар
Израел Израел


Чешка

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

  100% телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето од жирито[10]
Total Score
Contestants Норвешка 266 133 2 8 7 6 10 10 5 12   5 12 7 1 5 12 
Романија 107 40 2     4 12 2   6 3 2 12   3 3 6 1  
Србија 117 72    6 1       1 6     12 4     1   1
Сан Марино 28 14     1       3             5
Данска 204 164     5     1   5     1 4       10
Русија 65 51         7               3    
Молдавија 235 153     12 10 12 3 10  3   4   6 2 5 5     4 4
Холандија 174 47  8 8 10 5   5 10 10  4 10 12   3
Австрија 212 82 10   6   12 10 4 8 7 10  12  10 3 2 6 12 8 7
Грузија 24 13               2     8      
Полска 81 60 1     2   5   4 1     2  
Малта 101   6 10 8 2 1 3 1 4 7 8   6   8
Унгарија 111   88           4 2   6       3       
Латвија 106 14  7 1 5   3 7 5 7   2 10 10  10  
Шведска 254 83 12   12  12 10 8   12 12 12 12 10 3 10 12 12   6
Црна Гора 40 17      7 7           5     1    
Словенија 132 65  5 4 2 3 6 8 5   4 5   2
Украина 179 114   3 6 7 7 2   1 10     
Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Televoting vote)[10]
Total Score
Contestants Норвешка 266 133 6 6 7 12 8 6 10 6 5 7 6 8 4 10 5 10 8 4 4 1
Романија 107 67       12   8             8 12
Србија 117 45 1 4   6 10 1       2   4 12 12   10 6 4
Сан Марино 28 14         2   12              
Данска 204 40 12 8 4 12 7 4 12 12 3 8 8 12 7 12 3 8 10 5 10 7
Русија 65 14 1 7 1 8   6 3   12   8 3   2
Молдавија 235 82 5 12 5 6 6 12 7 10 12 2 4 10 8 5 4 6 12 12 5 10
Холандија 174 127 7 3 2 7   3 1 1 1 5 4 1 6 2 1   3  
Австрија 212 130 8 7 3 4 8 1 5 4 3 10 3 2 7   4   6 7
Грузија 24 11         3     5     5    
Полска 81 21 6     4     5   1 7   8 7 7 12 3
Малта 101 93       1     7              
Унгарија 111 23 2 10 12 8 4 1 8 3 4 10   3 1 1 5 2   8 6
Латвија 106 92       2       7 4       1    
Шведска 254 171 10 2 1 5 10 5 2 6 8 2 5 7 1 6 6 2 4 1    
Црна Гора 40 23     10                 7      
Словенија 132 67 3 8 3 3 2   3 4   6 5   3 10 6 2 2 5
Украина 179 65 4 5 2 10 5 10 7 2 5 10 12 2 6 10 2 7 3 3 1 8

12 бода[уреди | уреди извор]

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury[уреди | уреди извор]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's professional jury in the second semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
9 Шведска Sweden Australia, Georgia, Germany, Netherlands, Norway, Poland, San Marino, Slovenia, Serbia
3 Австралија Australia Denmark, France, Latvia
Норвешка Norway Italy, Malta, Sweden
2 Романија Romania Hungary, Moldova
Молдавија Moldova Romania, Russia
1 Србија Serbia Montenegro
Холандија Netherlands Ukraine
Televoting[уреди | уреди извор]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's televote in the second semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
6 Данска Denmark Australia, Hungary, Netherlands, Norway, San Marino, Sweden
5 Молдавија Moldova France, Georgia, Romania, Russia, Ukraine
2 Романија Romania Italy, Moldova
Србија Serbia Montenegro, Slovenia
1 Унгарија Hungary Serbia
Норвешка Norway Denmark
Полска Poland Germany
Русија Russia Latvia
Сан Марино San Marino Malta
Украина Ukraine Poland

Final[уреди | уреди извор]

Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Jury vote)[11]
Total Score
Contestants Ukraine 130 119 6                           5                              
Spain 61 18               6 1       1 10     1 2   7     7         6           2
Slovenia 64 23 5   4 6 1 2       5     1     1 7       2                   4     3
Lithuania 181 91     5 7     2       4   12   6 1     3   3 10     10   5 4 3 8   6
Austria 342 71 7   10   10   1 8 8 8 12 10 7     5 12 5 12 3 12 8 7 7 5 12 4 2 1 12   8   10 7   4 12 12 12 10 8
Estonia 245 102 1 3   5 4 12   10 1 2 7 6   8     3 3   7 12     8 3 1   3   5 2 6 10       5 12
Norway 144 84     8 3   4       5 2   5       2     12   4 6       2 7          
Portugal 39 18       2                 6                 3             3  
United Kingdom 48 25                   2   2           3 6             2     8    
Serbia 113 75   10   3 8             3                         2   12          
Germany 340 136   2   10 12 3   7 7 10 12   1 3 6   8 4 6 4 5 12 8 10 10 6 10   5 6     1 4 12 5 10 5
Albania 184 58   12 7     6 4   7   7   1 2 6 10   2         1 6   7 7 10 10         7   4 10
France 173 59 12       8   6 2   5 10   7 6 4     3   3 7       3 4 5 5     5 2     10 2 5
Czech Republic 281 215 4   6   4 5   4 3         1 4     1     7 4   1     5 6 8                 3
Denmark 226 188 3   3       1                       8         12 6   3   2    
Australia 99 9 2   2 2   3       10   8 6     2     7   6 10       2     7 7   5   7 4  
Finland 46 23         5       4 3         3           2               6  
Bulgaria 166 66   5       2 6 6 1 8 6 8 7 10   4 8         7           10   2 1 2   7
Moldova 209 115   7   7             2 8   7         2 5 10 10   10   8   12       6
Sweden 274 21 6   1 8 8 7 7 12 2 8 4 2   12 4     8 5   8 10 5 1 12 5 12 12 12 2 8 1 12 8 10 5 10 6 8 12
Hungary 93 65   8                       2             4   6         3 3 2
Israel 529 317 10 1 12 5 1 6 3 10 12 3 10 7   5 10 7   12 8 10   12 2 6   2   8 4 4 6   1 12 8 1   6 1 1
Netherlands 121 32 8           5   1     5     8     1 10 6     1 7   3     4 3 5       8 3 7
Ireland 136 62       1       5 4 3 4     3   10 4     1 1 5 4       1   3 8 2   6   5 4
Cyprus 436 253   4 12   6 10 12   12   5 12   10    12 5   2 6 5 3   8   7 3 12   1 3 6 7 7     1 8
Italy 308 249       4   10   3       12                 8 8     1 4   4 1       4
Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Televoting vote)[11]
Total Score Предлошка:Verth
Contestants Ukraine 130 11 8 12 5   4   8       3       12 10     4 8     2 4 1   7     8   7 12     4
Spain 61 43                                 5                 1       12
Slovenia 64 41         2             7                   8     6          
Lithuania 181 90 2         5 7       12 7 12   12       12     12   6         4      
Austria 342 271       3   1   10   2   2     5   3 8     6   6 4   3   5 3   4 1 3 2
Estonia 245 143 3         6 2       10 4   4 5   1     7 6   4 2 2 4     12 3   8   12 7
Norway 144 60 7 10   1     3   8 8 2       4 5       1 2 3 5 7   3 5     5       5
Portugal 39 21                                 8                   10      
United Kingdom 48 23     1     1     3     3 10               6           1          
Serbia 113 38         10     8       12           1 1       7   12     12     12
Germany 340 204   3   4 12   4 6 6 12 3 5   8 3 8 4 3 8 4 2 6   3 2   3   2 1     6 3 1 2 4 8
Albania 184 126         12     2       4           12         10   10       7     1
France 173 114 7         4 4         5     6   8 1       1 5       4   6 3 5
Czech Republic 281 66 10 6 5 10 6 5 3   10 12 6 5 3 4   5 7 3 10 6 1 4   3 5 5 8 8 3 7 8   8 5 2   12 4 8 8
Denmark 226 38 8   7 6 8   2 2 5   2 12 5   2 2 2 7 12   5 10 2 4 10 8 4       12 3 10 7 2 4 6 10 7 2
Australia 99 90         6     2 1                                          
Finland 46 23                   6         3         4 10                    
Bulgaria 166 100 1 1     7 7 5     6 6 1   5 1   3           2 12   5 4            
Moldova 209 94 6 4 6 2 1   3     4   7   1 12 6       6 10 5 1 1   1 8 1 2     12   10     6
Sweden 274 253   2             7             2     3               2     1       4
Hungary 93 28 1   2   2     3           10   2     2   3 12   5   3 2 8     7 3
Israel 529 212 12 12 8 12 10 3 8 12 12 7   7 10  8 1 6 6 8 10 7 12 10 7 12 7 12   7 10 10 10 6 10 1 10 7 10 5 10 1 1
Netherlands 121 89             5   1     3       12 5               4     2          
Ireland 136 74     3 4     1 4 4 10   7   1 4   4     8           7       2   3
Cyprus 436 183 4 10 3 7 5 8 10 10 8 1 1 8 4 1 10 8 5 7 8 1 7 7 2 3 5 7 4 10 12 12 12 7 5 6 1 4 3 2 8 6 6 5
Italy 308 59 5 5 4 8 7 6 12 5 7 10     6 12 10   6 2 8 6   10   7 6 7 3 6 8 6 8 12 6 6 8 5 5 7 10 10

12 points[уреди | уреди извор]

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury[уреди | уреди извор]
N. Contestant Nation(s) giving 12 points
9 Австрија Austria Belgium, Bulgaria, Estonia, Iceland, Israel, Lithuania, Romania, Poland, United Kingdom
8 Шведска Sweden Armenia, Australia, Cyprus, Georgia, Germany, Latvia, Serbia, Slovenia
6 Кипар Cyprus Belarus, Greece, Ireland, Malta, Spain, Sweden
5 Израел Israel Austria, Czech Republic, France, Finland, San Marino
4 Германија Germany Denmark, Netherlands, Norway, Switzerland
3 Естонија Estonia Macedonia, Moldova, Portugal
1 Литванија Lithuania Croatia
Норвешка Norway Italy
Србија Serbia Montenegro
Албанија Albania Azerbaijan
Франција France Ukraine
Данска Denmark Hungary
Молдавија Moldova Russia
Италија Italy Albania
Televoting[уреди | уреди извор]
N. Contestant Nation(s) giving 12 points
8 Израел Israel Australia, Azerbaijan, France, Georgia, Moldova, San Marino, Spain, Ukraine
5 Литванија Lithuania Estonia, Ireland, Latvia, Norway, United Kingdom
4 Србија Serbia Croatia, Montenegro, Slovenia, Switzerland
3 Кипар Cyprus Armenia, Bulgaria, Greece
Данска Denmark Hungary, Iceland, Sweden
Италија Italy Albania, Germany, Malta
Украина Ukraine Belarus, Czech Republic, Poland
2 Чешка Czech Republic Austria, Israel
Естонија Estonia Finland, Lithuania
Германија Germany Denmark, Netherlands
Албанија Albania Italy, Macedonia
Молдавија Moldova Romania, Russia
1 Бугарија Bulgaria Cyprus
Унгарија Hungary Serbia
Шпанија Spain Portugal
Холандија Netherlands Belgium

Други држави[уреди | уреди извор]

Други учесници[уреди | уреди извор]

1. Андора Андора  – Генералниот директ на националната телевизија на Андора, на 14 мај 2017 година најави дека Андора нема да учествува на ова издание на Евровизија поради финансиски проблеми и рестрикции на телевизијата.[12]

2. Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина  – На 14 август 2017 година, националната телевизија на БиХ потврди дека не се заинтересирани за учество на ова издание на Евровизија поради финансиски проблеми. Иако немаат официјално потврдено, тоа треба да го направат до 15 септември.

3. Луксембург Луксембург  – Директорот на програмата на луксмбуршката телевизија РТЛ минатата година ги објасна причините поради која Луксембург не учествува на Евровизија. Тој исто така забележа дека шансата за успех на Луксембург на Евровизија е ограничен, «Верувам дека (со) зголемувањето на Евровизија, деновите (на победа) ги нема. Со новиот гласачки систем, Луксембург нема да биди успешен. Малите држави немаат повеќе успех». Луксембург последен пат учествуваше на Евровизија во 1993.

4. Молдавија Молдавија  – Молдавија учествуваше на Евровизија 2017, но сѐ уште нема никаков одговор за учество на ова издание на Евровизија

5. Монако Монако  – На 31 август 2017 година, националната телевизија на Монако објави дека Монако нема да учествува на ова издание на Евровизија.

6. Мароко Мароко  – Сѐ уште не се знае дали Мароко би се вратиле на Евровизија, но според досегашниот интернес, веројатно не би учествувале на ова издание на Евровизија.

7. Словачка Словачка  – RTVS, словачката национална телевизија објавија промена на правилата за избор на песна и претставник на Евровизија, објавувајќи дека нема да има песни кои ќе се изведуваат на англиски јазик. Но, сѐ уште немаат потврдено нивно учество.

8. Турција Турција  – Вечерта на 12 јули 2017 година, Сертаб Еренер, која победи на Евровизија 2003 година, објавила на инстаграм дека Турција би се вратила и дека ѝ посакува среќа на нареднот претставник. Претставниците од 2009 и 2010 година исто така изјавија дека Турција ќе се враќа на Евровизија оваа година. Но и покрај овие извави, на 7 август 2017 година, беше изјавено дека не е планирано враќање на Турција на Евровизија. Истиот ден, TRT, националната телевизија на Турција објави дека нема да учествуваат.

Придружни членки[уреди | уреди извор]


1. Казахстан Казахстан  – Казахстан е членка на ЕРД од 1 јануари 2016 година, па можно е нивно учество на ова издание на Евровизија.

Држави кои не се членки на ЕБУ[уреди | уреди извор]

1. Косово Косово  – Косоварската национална телевизија изјавија дека се надеваат за учество на овогодинешното издание на Евровизија. Директорот на националната телевизија изјавил дека добил поддршка од балканските држави со цел нивно учество на Евровизија.

2. Лихтенштајн Лихтенштајн  – На 1 септември 2017 година, националната телевизија објави дека нема да учествуваат на овогодинешното издание на Евровизија.

Коментатори и презентери на бодови[уреди | уреди извор]

Презентери на бодови[уреди | уреди извор]

1. Австралија Австралија –  Ricardo Gonçalves
2. Белорусија Белорусија –  Naviband
3. Белгија Белгија –  Danira Boukhriss Terkessidis
4. Хрватска Хрватска –  Uršula Tolj
5. Кипар Кипар –  Hovig
6. Чешка Чешка -  Radka Rosická
7. Данска Данска –  Ulla Essendrop
8. Естонија Естонија –  Ott Evestus
9. Финска Финска -  Anna Abreu
10. Франција Франција –  Élodie Gossuin
11. Грузија Грузија –  Tamara Gachechiladze
12. Германија Германија –  Barbara Schöneberger
13. Грција Грција –  Olina Xenopoulou
14. Исланд Исланд –  Edda Sif Pálsdóttir
15. Израел Израел –  Lucy Ayoub
16. Италија Италија –  Giulia Valentina Palermo
17. Литванија Литванија –  Eglė Daugėlaitė
18. Холандија Холандија –  O'G3NE
19. Норвешка Норвешка -  Aleksander Walmann и JOWST
20. Полска Полска –  Marcelina Zawadzka
21. Португалија Португалија -  Pedro Fernandes
22. Романија Романија –  Sonia Argint-Ionescu
23. Сан Марино Сан Марино –  John Kennedy O'Connor
24. Словенија Словенија –  Maja Keuc
25. Шпанија Шпанија –  Nieves Álvarez
26. Шведска Шведска –  Felix Sandman
27. Швајцарија Швајцарија –  Letícia Carvalho
28. Украина Украина –  Nata Zhyzhchenko
29. Обединето Кралство Велика Британија –  Mel Giedroyc

Коментатори[уреди | уреди извор]

Повеќето држави ќе испратат свои коментатори директно во Лисабон или преку нивната национална телевизија. Подолу е прикажан списокот на потврдени коментатори:

1. Австралија Австралија  – Myf Warhurst и Joel Creasey(SBS, сите фестивали)
2. Ерменија Ерменија   – не објавено(Armenia 1 иPublic Radio of Armenia, сите фестивали)
3. Кипар Кипар   – Costas Constantinou, Vaso Kominou (CyBC, сите фестивали)
4. Чешка Чешка   – Libor Bouček (ČT, сите фестивали)
5. Франција Франција   – Christophe Willem и André Manoukian (France 4, полуфиналиња), Stéphane Bern, Christophe Willem иAlma (France 2, финале)
6. Грузија Грузија   – Demetre Ergemlidze (GPB First Channel, сите фестивали)
7. Германија Германија  – не објавено(One, полуфиналиња), Peter Urban (Das Erste, финале)
8. Грција Грција   – Alexandros Lizardos иDaphne Skalioni (ERT1, ERT HD, ERT World, ERA 2, Voice of Greece, сите фестивали)
9. Унгарија Унгарија   – Krisztina Rátonyi и Freddie (Duna, сите фестивали)
10. Италија Италија   – необјавено(Rai 4, полуфиналиња), Serena Rossi и Federico Russo (Rai 1, финале)
11. Русија Русија   – необјавено(Channel One, сите фестивали)
12. Шпанија Шпанија   – Tony Aguilar и Julia Varela (La 1, финале)
13. Украина Украина   – Serhiy Prytula (STB, сите фестивали), Timur Miroshnychenko и Tetiana Terekhova (UA:PBC, сите фестивали)
14. Обединето Кралство Велика Британија   – Scott Mills и Rylan Clark-Neal (BBC Four, полуфиналиња), Graham Norton (BBC One, финале), Ken Bruce (BBC Radio 2, финале)

Држави кои не учествуваат[уреди | уреди извор]

1. САД САД  – Michelle Visage и Ross Mathews (Logo TV, сите фестивали)

Инциденти[уреди | уреди извор]

Избор на белоруската песна[уреди | уреди извор]

На 10 јануари 2018 година, на руската друштвена мрежа VK беше објавено дека украинскиот пејач Алексеев извел руска верзија на својата песна "Засекогаш" (како Навсегда) во мај 2017 година во Ставропол - пред 1 септември 2017 година, кога започна конкурсот за нови песни од страна на ЕБУ, со што тоа беше потенцијално кршење на правилата на натпреварот. Шест уметници се заканиле дека ќе се повлечат од селекцијата ако им било дозволено да се натпреварува. На Алексеев конечно му беше дозволено да се натпреварува со БТРК по мелодичната преработка на песната, а потоа го освои изборот, со што ја претставува Белорусија на натпреварот за песна на Евровизија 2018. Сепак, на 23 февруари 2018 година, беше објавено дека ЕБУ му дал дозвола на Алексеев да ја изведе својата оригинална верзија на песната на англиски јазик на натпреварот, и тој ќе се одлучи да ја пее таа верзија на песната во мај.

Официјален албум[уреди | уреди извор]

„Eurovision Song Contest: Lisbon 2018“
компликација од Евровизија
Издаден20 април 2018
Жанрпоп
Издавачка куќаUniversal
Евровизија — Хронологија
Eurovision Song Contest: Kyiv 2017
(2017)
Eurovision Song Contest: Lisbon 2018
(2018)

Eurovision Song Contest: Lisbon 2018 е официјалнот име на албумот за овогодинешното издание на Евровизија. Ги содржи сите песни од полуфиналињата и финалето. Официјално е издаден на 20 април 2018 година и содржи 43 песни.

CD 1
Бр. НасловArtist Траење
1. „Mall“ (Албанија Албанија)Eugent Bushpepa  
2. „Qami“ (Ерменија Ерменија)Sevak Khanagyan  
3. „We Got Love“ (Австралија Австралија)Jessica Mauboy  
4. „Nobody but You“ (Австрија Австрија)Cesár Sampson  
5. „X My Heart“ (Азербејџан Азербејџан)Aisel  
6. „A Matter of Time“ (Белгија Белгија)Sennek  
7. „Bones“ (Бугарија Бугарија)Equinox  
8. „Forever“ (Белорусија Белорусија)Alekseev  
9. „Stones“ (Швајцарија Швајцарија)Zibbz  
10. „Fuego“ (Кипар Кипар)Eleni Foureira  
11. „Lie to Me“ (Чешка Чешка)Mikolas Josef  
12. „You Let Me Walk Alone“ (Германија Германија)Michael Schulte  
13. „Higher Ground“ (Данска Данска)Rasmussen  
14. „Tu canción“ (Шпанија Шпанија)Amaia and Alfred García  
15. „La Forza“ (Естонија Естонија)Elina Nechayeva  
16. „Monsters“ (Финска Финска)Saara Aalto  
17. „Mercy“ (Франција Франција)Madame Monsieur  
18. „Storm“ (Обединето Кралство Велика Британија)SuRie  
19. „For You“ (Грузија Грузија)Iriao  
20. „Oneiro mou“ (Грција Грција)Yianna Terzi  
21. „Crazy“ (Хрватска Хрватска)Franka  
22. „Viszlát nyár“ (Унгарија Унгарија)AWS (band)  
CD 2
Бр. НасловArtist Траење
1. „Together“ (Ирска Ирска)Ryan O'Shaughnessy  
2. „Our Choice“ (Исланд Исланд)Ari Ólafsson  
3. „Toy“ (Израел Израел)Netta  
4. „Non mi avete fatto niente“ (Италија Italy)Ermal Meta and Fabrizio Moro  
5. „When We're Old“ (Литванија Литванија)Ieva Zasimauskaitė  
6. „Funny Girl“ (Латвија Латвија)Laura Rizzotto  
7. „My Lucky Day“ (Молдавија Молдавија)DoReDoS  
8. „Lost and Found“ (Македонија Македонија)Eye Cue  
9. „Taboo“ (Малта Малта)Christabelle  
10. „Inje“ (Црна Гора Црна Гора)Vanja Radovanović  
11. „Outlaw in 'Em“ (Холандија Холандија)Waylon  
12. „That's How You Write a Song“ (Норвешка Норвешка)Alexander Rybak  
13. „Light Me Up“ (Полска Полска)Gromee and Lukas Meijer  
14. „O jardim“ (Португалија Португалија)Cláudia Pascoal  
15. „The Humans“ (Романија Романија)The Humans  
16. „I Won't Break“ (Русија Русија)Julia Samoylova  
17. „Who We Are“ (Сан Марино Сан Марино)Jessika and Jenifer Brening  
18. „Nova deca“ (Србија Србија)Sanja Ilić and Balkanika  
19. „Hvala, ne!“ (Словенија Словенија)Lea Sirk  
20. „Dance You Off“ (Шведска Шведска)Benjamin Ingrosso  
21. „Under the Ladder“ (Украина Украина)Mélovin  

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Costa, Nelson (13 мај 2017). „ESC2017: Organização da Eurovisão falou com a RTP na hipótese de vitória“. escportugal.pt. ESC Portugal. Архивирано од изворникот на 15 мај 2017. Посетено на 14 мај 2017.
 2. Costa, Nelson (13 мај 2017). „ESC2017: Organização da Eurovisão falou com a RTP na hipótese de vitória“. escportugal.pt. ESC Portugal. Архивирано од изворникот на 15 мај 2017. Посетено на 14 мај 2017.
 3. 3,0 3,1 Granger, Anthony (14 мај 2017). „ESC'18 organisers suggest MEO Arena as venue“. eurovoix.com. Eurovoix. Архивирано од изворникот на 16 мај 2017. Посетено на 15 мај 2017.
 4. Nash, Elizabeth (30 January 1998). „Expo 98: Lisbon dreams of turning wasteland into lasting beauty“. independent.co.uk. The Independent. Посетено на 15 May 2017.
 5. FIBA Archives (25 July 1999). „1999 World Championship for Junior Men“. FIBA. Архивирано од изворникот на 2017-04-18. Посетено на 15 May 2017.
 6. NME (8 December 2004). „MTV Europe Music Awards announce 2005 venue“. nme.com. NME. Посетено на 15 May 2017.
 7. Ieva Zasimauskaitė, Eurovision Song Contest.
 8. Rasmussen, Eurovision Song Contest.
 9. „2018 First Semi-final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 10. 10,0 10,1 „2018 Second Semi-final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 11. 11,0 11,1 „2018 Grand Final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 12. Granger, Anthony (14 May 2017). „Andorra: No Return To The Eurovision Song Contest in 2018“. Eurovoix. Посетено на 15 May 2017.

Надворешни страници[уреди | уреди извор]