Евровизија 1986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евровизија 1986 е 31. издание на Евровизија. Се одржа во Берген, Данска на 03.05.1986 г. Победник беше Белгија со песната “J'aime la vie” од Sandra Kim

Eurovision Song Contest Logo 1986.svg Лого на Евровизија 1986