Прејди на содржината

Евровизија 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2022
Датум Мај 2022 (1ПФ)
Мај 2022 (2ПФ)
Мај 2022 (Финале)
Домаќин Италија RAI
Победничка песна Украина Украина


"Stefania"

Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Сала Олимпико – место каде се одржал настанот.

Евровизија 2022 година ќе биде 66. Евровизија. Натпреварот ќе се одржи во Италија благодарение на победата на групата Måneskin на претходно одржано натпреварување. Ова ќе биде трет пат Италија да биде домаќин на Евровизија, претходните двапати домаќини беа Неапол и Рим.

Локација[уреди | уреди извор]

Според традицијата на Евровизија, во повеќето случаи земјата учесник што ќе победи на натпреварот претходната година има право да биде домаќин на Евровизија следната година.

На 23 мај 2021 година, претставници на градовите Болоња, Милано, Пезаро, Неапол и Торино изразија интерес за домаќин на натпреварот. [1][2][3]

Град Сала Белешки
Болоња Unipol Arena Кандидатурата поддржана од Законодавно-правното собрание на Емилија-Ромања.
Bologna Fiere
Римини Rimini Fiera
Милано Palazzo delle Scinitlle Кандидатурата поддржана од регионалната влада во Ломбардија.
Пезаро Vitrifrigo Arena Марко Ди Мајо, член на Италијанската комора за пратеници, исто така, сугерираше дека ако Римини биде домаќин на натпреварот, тоа треба да биде копродукција со Сан Марино.
Торино Pala Alpitour Кандидатурата поддржана од градскиот совет на Торино и Регионалниот совет на Пиемонт.

Забелешки и наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eurovision: prime candidature per ospitare l'evento 2022 da Milano, Bologna e Pesaro“ (италијански). Посетено на 2021-05-23.
  2. „Appendino: "Complimenti ai Måneskin, ora lavoriamo per portare l'Eurovision a Torino". lastampa.it (италијански). 2021-05-23. Посетено на 2021-05-23.
  3. „Clemente candida Napoli per l'Eurovision 2022“. casoriadue.it (италијански). 2021-05-23. Посетено на 2021-05-23.

Други години[уреди | уреди извор]

Надворешни страници[уреди | уреди извор]