Евровизија 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Eurovision Song Contest
ESC 1998 logo.png
Домаќин Обединето Кралство БиБиСи
Локација National Indoor Arena
Бирмингем, Велика Британија
Презентери Улрика Јонсон
Тери Воган
Диригент Мартин Кох
Режисер Џеоф Посбер
Победничка песна  Израел
"Дива"
Гласачки систем Секоја држава доделуваше 12, 10, 8-1 поени на нивните 10 омилени песни
Број на земји 25
Земји кои прв пат настапуваат  Македонија
Земји кои се вратиле  Белгија
 Финска
 Израел
 Романија
 Словачка
Земји кои се откажале  Австрија
 Босна и Херцеговина
 Данска
 Исланд
 Италија
 Русија
Нула поени  Швајцарија
Настап во интермецо Jupiter, The Bringer of Joviality

Евровизијата 1998 е 43 натпревар за избор на најдобра песна. Се одржа во Бирмингем во Велика Британија на 9 мај. Учествуваа 25 земји, а победи Dana International од Израел, со песната Diva.

На оваа Евровизија Македонија и официјално зеде учество. Ја претставуваше Владо Јаневски со песната Не зори зоро. Тие отидоа во Бирмингем без спонзори, ТВ камери, стилист, шминкер и без ниту еден новинар од Македонија. Владо дури сам ја купил облеката од Милано бидејки од Тетекс му велеле дека едно сако му е доста за 10 дена на Евровизија. За да пројдат поевтино спотот за Не зори зоро од МРТВ 80% е измонтиран од стари архивски снимки на планини и езера. Владо песната ја напишал за неговата тогашна девојка од Русија со која живеел во Москва. И на крајот со ваков представник и вакво представување секогаш првиот е прв, а сите други се втори.