Евровизија 1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен конгресен центар, Ерусалим - место на натпреварот во 1979 година.

Евровизија 1979 е 24. издание на Евровизија. Се одржа во Ерусалим, Израел на 31.03.1979 г. Победник беше Израел со песната “Gali Atari and Milk and Honey” од

Eurovision Song Contest Logo 1979.svg Лого на Евровизија 1979