Евровизија 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eurovision Song Contest
ESC 1997 logo.png
Домаќин Предлошка:Country data IR RTE
Локација Point Theatre, Даблин, Ирска
Презентери Кери Кровлеј
Ронан Кетинг
Победничка песна Обединето Кралство Велика Британија


"Love shine a light"

Гласачки систем Секоја држава доделуваше 12, 10, 8-1 бода на нивните 10 омилени песни
Број на земји 25
Земји кои прв пат настапуваат 0
Земји кои се вратиле Данска Данска


Германија Германија
Италија Италија
Русија Русија

Земји кои се откажале Белгија Белгија


Финска Финска
Словачка Словачка

Нула бодови Норвешка Норвешка

, Португалија Португалија

Настап во интермецо Ronan Keating,Boyzone
Арена Даблин – место каде се одржал настанот.

Евровизијата 1997 е 41 натпревар за избор на најдобра песна. Се одржа во Даблин, Ирска на 3 мај. Учествуваа 25 земји, а победи Обединетото Кралство.

Резултати[уреди | уреди извор]

Ред.бр Земја Јазик Изведувач Песна Место Бодови
01 Кипар Кипар грчки Hara & Andreas Konstantinou Mana Mou" (Μάνα μου) 5 98
02 Турција Турција турски Şebnem Paker & Grup Ethnic "Dinle" 3 121
03 Норвешка Норвешка норвешки Tor Endresen "San Francisco" 24 0
04 Австрија Австрија германски Bettina Soriat "One Step" 21 12
05 Ирска Ирска англиски Marc Roberts "Mysterious Woman" 2 157
06 Словенија Словенија словенечки Tanja Ribič "Zbudi se" 10 60
07 Швајцарија Швајцарија италијански Barbara Berta "Dentro di me" 22 5
08 Холандија Холандија холандски Mrs. Einstein "Niemand heeft nog tijd" 22 5
09 Италија Италија италијански Jalisse "Fiumi di parole" 4 114
10 Шпанија Шпанија шпански Marcos Llunas "Sin rencor" 6 96
11 Германија Германија германски Bianca Shomburg "Zeit" 18 22
12 Полска Полска полски Anna Maria Jopek "Ale jestem" 11 54
13 Естонија Естонија естонски Maarja-Liis Ilus "Keelatud maa" 8 82
14 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина босански Alma Čardžić "Goodbye" 18 22
15 Португалија Португалија португалски Célia Lawson "Antes do adeus" 24 0
16 Шведска Шведска шведски Blond "Bara hon älskar mig" 14 36
17 Грција Грција грчки Marianna Zorba "Horepse" (Χόρεψε) 12 39
18 Малта Малта англиски Debbie Scerri "Let Me Fly" 9 66
19 Унгарија Унгарија унгарски V.I.P. "Miért kell, hogy elmenj?" 12 39
20 Русија Русија руски Alla Pugacheva "Primadonna" (Примадонна) 15 33
21 Данска Данска дански Kølig Kaj "Stemmen i mit liv" 16 25
22 Франција Франција француски Fanny "Sentiments songes" 7 95
23 Хрватска Хрватска хрватски E.N.I. "Probudi me" 17 24
24 Обединето Кралство Велика Британија англиски Katrina & The Waves "Love Shine a Light" 1 227
25 Исланд Исланд исландски Paul Oscar "Minn hinsti dans" 20 18