Евровизија 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Евровизија 2020 ќе беше 65. издание на Евровизија. Беше планирано овогодинешното издание да се случи во Ротердам, Холандија, после нивната победа во Тел Авив, Израел во 2019 година со песната "Arcade". Ова ќе беше 5. пат за Холандија да одржува Евровизија, од последниот пат во 1980 и првиот Евровизиски настан кој ќе се случеше по Детската Евровизија од 2012 година. Настанот беше закажан да се одржи на 12 (прво полуфинале), 14 (второ полуфинале) и 16 (финале) мај. 41 држава ќе учествуваа. Но, на 18 март 2020 година, беше објавено дека настанот е откажан како резултат на Ковид-19 пандемијата.

Локација[уреди | уреди извор]

Арената Ahoy во Ротердам.

Подготовките започнаа уште на 19 мај 2019, веднаш по победата на Холандија во Тел Авив, Израел. По долго размислување, беше одлучено Евровизија 2020 да се одржи во арената Ahoy во Ротердам, Холандија.

Фаза на избор[уреди | уреди извор]

Key:  †  Домаќин  ‡  Кандидат во потесен круг

Град Забелешка изв.
Arnhem GelreDome [1]
's-Hertogenbosch Brabanthallen [1]
Maastricht MECC Maastricht [1][2]
Ротердам Rotterdam Ahoy [1][2]
Утрехт Jaarbeurs [1]

Други градови[уреди | уреди извор]

Формат[уреди | уреди извор]

Визуелен дизајн[уреди | уреди извор]

Слоганот на ова издание "Open Up", беше објавен на 24 октомври 2019 година, додека официјалното лого беше објавено на 28 ноември 2019. Дизајнирано од CLEVER°FRANKE, логото е "апстрактна репрезентација на боите од знамињата на 41. земји учеснички во 2020 од нивното прво појавување на натпреварот.

Дизајн на сцена[уреди | уреди извор]

EBU го објави Евровизискиот дизајн на сцената во декември 2019. Инспиран слоганот и од типичниот холандски рамен пејзаж. Сцената беше дизајнирана од Германскиот сценски дизајнер Florian Wieder, кој исто така ги дизајнираше Евровизиските сцени во 2011, 2012, 2015, 2017, 2018 и 2019. Овој пат, за разлика од 2019, Green Room ќе се наоѓа во главната сала каде ќе настапуваат артистите.

Водители[уреди | уреди извор]

65. издание на Евровизија ќе го водат 3 Холандски водители, односно:

  • Chantal Janzen
  • Edsilia Rombley
  • Jan Smit

Жрепка на полуфиналиња[уреди | уреди извор]

Жрепката се одржа на 28. јануари 2020 во Ротердам. Македонија ќе настапувала во првата половина на првото полуфинале.

Гласање[уреди | уреди извор]

Принципот на гласање ќе бил ист како и во последните неколку години, односно 50% жири и 50% гласови од публика, доделени од секоја држава во принцип 1-8, 10 и 12 бода, плус истиот принцип на бодување од публика.

Држави учеснички[уреди | уреди извор]

На 13 ноември 2019 беше објавено дека четириесет и една држава ќе се натпреваруваат во ова издание, каде што Бугарија и Украина се враќаат повторно после претходно отсуство, а Унгарија и Црна Гора нема да учествуваат.[3]

Полуфиналиња[уреди | уреди извор]

Држава[3] Изведувач[4][5] Песна Јазик
Албанија Албанија Arilena Ara Fall From The Sky Англиски
Ерменија Ерменија Athena Manoukian Chains On You Англиски
Австралија Австралија Montaigne Don't Break Me Англиски
Австрија Австрија Vincent Bueno Alive Англиски
Азербејџан Азербејџан Efendi Cleopatra Англиски
Белорусија Белорусија VAL Da Vidna Белоруски
Белгија Белгија Hooverphonic Release me Англиски
Бугарија Бугарија Victoria Tears Getting Sober Англиски
Хрватска Хрватска Damir Kedžo Divlji Vetre Хрватски
Кипар Кипар Sandro Running Англиски
Чешка Чешка Benny Cristo Kemama Англиски
Данска Данска Ben & Tan Yes Англиски
Естонија Естонија Uku Suviste What Love Is Англиски
Финска Финска Aksel Kankaanranta Looking Back Англиски
Грузија Грузија Tornike Kipiani Take Me as I am Англиски
Грција Грција Stefania Liberakakis SUPERG!RL Англиски
Исланд Исланд Daði & Gagnamagnið Think about things Англиски
Ирска Ирска Lesley Roy Story Of My Life Англиски
Израел Израел Eden Alene Feker Libi Англиски, Амхарски
Латвија Латвија Samanta Tina Still Breathing Англиски
Литванија Литванија The Roop Band On Fire Англиски
Малта Малта Destiny Chukunyere All Of My Love Англиски
Молдавија Молдавија Natalia Gordienko Prison Англиски
Македонија Македонија Васил Гарванлиев You Англиски
Норвешка Норвешка Ulrikke Brandstorp Attention Англиски
Полска Полска Alicja Szemplinska Empires Англиски
Португалија Португалија Elisa Medo De Sentir Португалски
Романија Романија Roxen Alcohol You Англиски
Русија Русија Little Big Uno Англиски
Сан Марино Сан Марино Senhit Freaky Англиски
Србија Србија Hurricane Hasta La Vista Српски
Словенија Словенија Ana Soklič Voda Словенски
Шведска Шведска The Mamas Move Англиски
Швајцарија Швајцарија Gjon's Tears Répondez- moi Француски
Украина Украина Go-A Solovey Украински

Финале[уреди | уреди извор]

Држава[6] Изведувач[4][5] Песна[5] Јазик
Франција Франција Tom Leeb The Best in Me Англиски, Француски
Германија Германија Ben Dolic, B-OK Violent Thing Англиски
Италија Италија Diodato Fai Rumore Италијански
Холандија Холандија Jeangu Macrooy Grow Англиски
Шпанија Шпанија Blas Cantó Universo Шпански
Обединето Кралство Велика Британија James Newman My Last Breath Англиски

Други држави[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

Онлајн платформи[уреди | уреди извор]

Забелешки и наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Lith, Nick (6 July 2019). „Eurovision 2020: Meet the bidding Host Cities“. ESCXtra. Архивирано од изворникот 9 July 2019. Посетено на 17 July 2019.
  2. 2,0 2,1 „Rotterdam of Maastricht, waar is de beste Songfestivalzaal?“ [Rotterdam or Maastricht, where is the best Song Contest hall?]. Nederlandse Omroep Stichting (холандски). 18 July 2019. Архивирано од изворникот 19 July 2019. Посетено на 19 July 2019.
  3. 3,0 3,1 „41 countries will 'Open Up' at Eurovision 2020 in Rotterdam“. Eurovision.tv. 13 November 2019. Архивирано од изворникот 13 November 2019. Посетено на 13 November 2019.
  4. 4,0 4,1 „Participants of Rotterdam 2020“. Eurovision.tv. EBU. Архивирано од изворникот 2 October 2019. Посетено на 2 October 2019.
  5. 5,0 5,1 5,2 „National Selection Calendar 2020“. Eurovision.tv. Архивирано од изворникот 2 September 2019. Посетено на 13 November 2019.
  6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Учесници.

Надворешни страници[уреди | уреди извор]