Евровизија 1960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евровизија 1960 е 5. издание на Евровизија. Се одржа во Лондон, Обединетото Кралство на 29.03.1960 год. Ппобедик беше Франција со песната “Nous les amoureux” од Jacqueline Boyer

Eurovision Song Contest Logo 1960.svg Лого на Евровизија 1960