Евровизија 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евровизија 1983 е 28. издание на Евровизија. Се одржа во Минхен, Германија на 23.04.1983 год. Ппобедик беше Луксембург со песната “Si la vie est cadeau” од Corinne Hermès

Eurovision Song Contest Logo 1983.svg Лого на Евровизија 1983