Евровизија 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија
Домаќин Австрија Австрија
Локација Виенер штадтхале, Виена
Презентери
Супервизор Јон Ола Санд
Режисер Катрин Зехнер
Радиоифузер ORF
Победничка песна
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 40
Земји кои прв пат настапуваат Австралија Австралија
Земји кои се вратиле
Земји кои се откажале
Нула бодови
Настап во интермецо
 • Полуфинале 1:"Pets in Vienna"
Настап кој го отвора натпреварот

Евровизија 2015 — 60-тото издание по ред на изборот за песна на Евровизија. Се одржало во Виена, главниот град на Австрија, како резултат на победата на Кончита Вурст на Евровизија 2014 година во Копенхаген, со песната Rise Like a Phoenix.[1] Ова било вторпат Австрија да биде домаќин на фестивалот, а првото домаќинство го имала во 1967 година. Радиодифузер на натпреварувањето бил австрискиот јавен сервис О-Ер-Еф. Полуфиналните вечери биле одржани на 19 и 21 мај 2015 година, а големото финале се одржало на 23 мај 2015 година. Шоуто го воделе три дами: Мирјам Вајкселбраун, Алис Тумлер и Арабела Кајсбауер.

На натпреварот учествувале вкупно 40 земји, а како повратнички земји земале учество Кипар, Србија (после едногодишна паузе) и Чешка (после петогодишна пауза), додека Украина оваа евровизија ја прескокнала заради финансиски причини и вкупната политичка ситуације во земјата, од Украинската криза. Дебитант на ова издание на Евровизија била Австралија.

На Евровизија 2015 победила Шведска со песната - Heroes (превод на мак. Херои) - во изведба на Монс Селмерлев, додека Италија — со песната -Grande amore- (превод на мак. Голема љубов) — го освоила првото место по бројот на гласови од публиката. Второто место на натпреварот и припаднало на Полина Гагарина од Русија со песната - A Million Voices - (превод на мак. Милион гласови}}), а третопласирана била Италија. Шведска, меѓутоа, собирајќи го мнозинството од гласовите од жирито добила доволно бодови за да ги надмине гласовите на гледачите.

Ова било првпат од 2009 година победникот да не освои и најмногу бодова од телегласањето.[2] Шведска ја остварила втората победа во последните три године, а свеукупно шеста. Првпат на Евровизија се случило првите три земји да освојат 280 бодови или повеќе. Руската песна -{A Million Voices}- станала прва не-победничка нумера која добила повеќе од 300 бодови, додека италијанската композиција -{Grande amore}- била прва песна од 2012 године која се пласирала меѓу најдобрите три, а која не е испеана на англиски јазик. Австрија и Германија биле првите држави кои од 2003 година наваму не добиле ниеден бод во финалето. Австрија е исто така првата земја домаќин со освоени нула бодови, те истовремено прв домаќин и претходен победник кој се пласирал на најслабо место уште од 1958 година.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Местото на одржување — Виенер Штадхале

Австријскиот јавен сервис О-Ер-Еф на 6 август 2014, објавил дека Виена ќе биде домаќин на Евровизије 2015 година. Натпреварувањето е одржано во Виенер Штадхале, во халата D (главна хала наменета воглавно за концерти) која може да прими околу 16.000 луѓе.[3]

На 6 август 2014 конечно било одредено дека домаќин ќе биде главниот град на Австрије, а изабраната арена била Виенер Штадхале.

Градови кои конкурирале за домаќинството
(изабраниот град домаќин е означен со црвена точка)
Град[4] Арена[4] Капацитет Напомена[4]
Градови кандидати[5]
Грац Спортска дворана 11.000 Домаќин на Европското првенство во ракомет 2010 година.
Инсбрук Олимпијска дворана 10.000 Домаќин на уметничко лизгање и хокеј на мраз на Зимските олимписки игри 1964 и 1976 година.
Виена Виенер Штадхале 16.152 Домаќин на годишниот АТП Турнир во Виена и многу други настани во текот на целата 2015 година.

Формат[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се состоело од две полуфиналиња и финале, што е формат кој се користи уште од 2008 година. Десет земји со највеќе гласови се квалификувале за големото финале и на тој начин им се придружиле на автоматските финалисти: домаќинот Австрија, итн. „голема петорка” која ја сочинуваат Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија, како новоповиканиот учесник Австралија.[6]

Секоја земја учесник имала је свој национален жири, составен од пет професионални члена со занимање поврзано за музичката индустрија. Секој член на националното жири морал да ја оцени секоја песна, освен онаа која је претставувала неговата/нејзината држава. Резултатите од гласањето на секој поединечен член на националното жири се комбинирани како би се добил вкупен пласман од првото до последното место. Слично на тоа, резултатите од телевоутингот исто така се толкуваат како конечен пласман, имајќи ги предвид резултатите од вкупното гласање за разлику од гласањето на жирито коде се брои за првата десеторка. Комбинацијата на вкупните гласови од жирито и вкупните гласови од публиката го одредила вкупниот пласман на сите учесници. Песната која освоила највеќе бодови по сумирање на резултатите добивала по 12 бодови, додека десеттата песна во поредокот добивала 1 бод.[7] Во врска со телевоутингот (недоволна количина на гласови / технички проблеми) или грешките на жирито (технички проблеми / кршење на правила), само еден од овие два случаја би можел да биде во оптек ако би сакале да гласаат со стопостотен удел од гласовите на жирито, иле од публиката.[8][9]

Жрепка за полуфинале[уреди | уреди извор]

Жрепката за полуфиналето била одржана на 26 јануари 2015 година во Виена, во Градското сообрание, со домаќините Анди Кнол и Кати Белович.[10] Земјите учесници, освен директните финалисти (домаќинот Австрија, големата петорка и Австралија), биле поделени во пет шешири, формирани на основа на историјата и разменета на бодови меѓу државите во последните 10 години, по што подоцна се извлечени учесниците по полуфиналиња.[11]

Составот на шеширите бил следниов:

Шешир број 1 Шешир број 2 Шешир број 3 Шешир број 4 Шешир број 5

Одредување на почетните позиции[уреди | уреди извор]

Домаќинот О-Ер-Еф со продуцентите (ЕБУ извршен супервизор и референтната група) — го одредил финалниот редослед за настапување на земјите учеснички по полуфиналиња и финале, што е и случај со натпреварувањата од 2013 година, за разлику од системот на избор во жребот користен на Евровизија до 2012 година. Така единствено само настапот на земјата домаќин бил одреден со ждрепка. Домаќинот Австрија својата почетна позиција ја објавила на 16 марта 2015 године, откако челниците на делегацијате се сретнале и одлучиле нивната земја да настапува под реден број 14.[12] Конечниот редослед на полуфиналните настапи бил објавен на 23 март 2015 године. Одлучено било дека Молдавија ќе го отвори првото полуфинале, а Литванија второто. Редоследот на натпреварувачите за големото финале бил објавен набрзо по прес-конференцијата која ја одржале победниците во полуфиналињата, па било извлечено Словенија да го отвори финалето, а Италија да настапува како последна.[13]

Водителки[уреди | уреди извор]

Водителките на Евровизија 2015
Од лево кон десно: Алис Тумлер, Мирјам Вајкселбраун и Арабела Кајсбауер

На 19 декември 2014, О-Ер-Еф одредил дека составот на водителите ќе го сочинува женското трио: Мирјам Вајкселбраун, Алис Тумлер и Арабела Кајсбауер. Ова било првпат составот на водители да го сочинуваат три жени. Победникот на Евровизија 2014, Кончита Вурст, бил домаќин во зелената соба (бекстејџу).[14] За првпат од Евровизија 2007, сите водители можеле меѓусебно да се разбираат на завидно ниво на позавање францускиот јазика, вториот јазик на ЕБУ.

Национален телевизиски радиодифузер[уреди | уреди извор]

Во текот на првиот состанок измеѓу домаќинскиот радиодифузер О-Ер-Еф и ЕБУ во мај 2014, претставниците на основниот организационен тим биле одбрани. Едгар Бем, кој е на чело на продукцијата на забавниот програм на О-Ер-Еф, бил прогласен за извршен продуцент.[15]

Учесници[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

16 држави учествувало во првото полуфинале. Право на гласа имала публиката и членови на жирито од Австралија,[16] Австрија, Франција и Шпанија.[17] Десет песни со позициите од 1 до 10 се квалификувале за финалето (означени со портокалова боја).

#[18] Држава[19] Јазик Изведувач(и)[19] Песна[19] Превод на мак. Пласман Бодови
01
Молдавија Молдавија англиски Едуард Романјута I Want Your Love Ја сакам твојата љубов 11. 41
02
Ерменија Ерменија англиски Џиниалоџи Face the Shadow Соочи се со сенката 7. 77
03
Белгија Белгија англиски Лоак Ноте Rhythm Inside Внатрешен ритам 2. 149
04
Холандија Холандија англиски Трајнтје Остерхојс Walk Along Помини покрај 14. 33
05
Финска Финска фински Перти курикан нимипаиват Aina mun pitää Секогаш морам 16. 13
06
Грција Грција англиски Марија Елена Киријаку One Last Breath Последен здив 6. 81
07
Естонија Естонија англиски Елина Борн & Стиг Раста Goodbye to Yesterday Збогум вчера 3. 105
08
Македонија Македонија англиски Даниел Кајмакоски Autumn Leaves Лисја есенски 15. 28
09
Србија Србија англиски Бојана Стаменов Beauty Never Lies Убавината никогаш не лаже 9. 63
10
Унгарија Унгарија англиски -Боги- Wars for Nothing Војни за ништо 8. 67
11
Белорусија Белорусија англиски Узари & Мајмуна Time Време 12. 39
12
Русија Русија англиски Полина Гагарина A Million Voices Милион гласови 1. 182
13
Данска Данска англиски Анти сошал медија The Way You Are Таква каква си 13. 33
14
Албанија Албанија англиски Ељхаида Дани I'm Alive Жива сум 10. 62
15
Романија Романија романски, англиски Волтаж De la capăt (All over Again) Све одново 5. 89
16
Грузија Грузија англиски Нина Сублати Warrior Борец 4. 98

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

17 држави учествувале во второто полуфинале. Право на гласа имала публиката и членови на жирито од Австралија,[16] Германија, Италија и Велика Британија.[17] Десет песни со позициите од 1 до 10 се квалификувале за финалето (означени со портокалова боја)..

#[18] Држава[20] Јазик Изведувач(и)[20] Песна[20] Превод на мак. Пласман Бодови
01
Литванија Литванија англиски Моника Линките & Ваидас Баумила This Time Овој пат 7. 67
02
Ирска Ирска англиски Моли Стерлинг Playing with Numbers Играјќи со броеви 12. 35
03
Сан Марино Сан Марино англиски Микеле Перниола & Анита Симончини Chain of Lights Ланец од светла 16. 11
04
Црна Гора Црна Гора црногорски Кнез Adio Довидување 9. 57
05
Малта Малта англиски Амбер Бондин Warrior Борец 11. 43
06
Норвешка Норвешка англиски Мерланд & Дебра Скарлет A Monster Like Me Чудовиште како јас 4. 123
07
Португалија Португалија португалски Леонор Андраде Há um mar que nos separa Тука е морето кое не раздвојува 14. 19
08
Чешка Чешка англиски Марта Јандова & Вацлав Ноид Барта Hope Never Dies Надежта никогаш не умира 13. 33
09
Израел Израел англиски Надав Гуеџ Golden Boy Златно момче 3. 151
10
Латвија Латвија англиски Амината Love Injected Инјектирана љубов 2. 155
11
Азербејџан Азербејџан англиски Елнур Хусејнов Hour of the Wolf Волчји час 10. 53
12
Исланд Исланд англиски Марија Олафсдоутир Unbroken Нескршлива 15. 14
13
Шведска Шведска англиски Монс Селмерлев Heroes Херои 1. 217
14
Швајцарија Швајцарија англиски Мелани Рене Time to Shine Време да се заблеска 17. 4
15
Кипар Кипар англиски Џон Карајанис One Thing I Should Have Done Една работа која требаше да ја направам 6. 87
16
Словенија Словенија англиски Мараја Here for You Тука за тебе 5. 92
17
Полска Полска англиски Моника Кушињска In the Name of Love Во име на љубовта 8. 57

Финале[уреди | уреди извор]

#[21] Држава[22] Јазик Изведувач(и)[22] Песна[22] Превод на мак. Пласман Бодови
01
Словенија Словенија англиски Мараја Here for You Тука за тебе 14. 39
02
Франција Франција француски Лиза Ањел N'oubliez pas Не заборавај 25. 4
03
Израел Израел англиски Надав Гуеџ Golden Boy Златно момче 9. 97
04
Естонија Естонија англиски Елина Борн & Стиг Раста Goodbye to Yesterday Збогум вчера 7. 106
05
Обединето Кралство Велика Британија англиски Електро Велвет Still in Love with You Сè уште те сакам 24. 5
06
Ерменија Ерменија англиски Џиниалоџи Face the Shadow Соочи се со сенката 16. 34
07
Литванија Литванија англиски Моника Линките & Ваидас Баумила This Time Овој пат 18. 30
08
Србија Србија англиски Бојана Стаменов Beauty Never Lies Убавината никогаш не лаже 10. 53
09
Норвешка Норвешка англиски Мерланд & Дебра Скарлет A Monster Like Me Чудовиште како јас 8. 102
10
Шведска Шведска англиски Монс Селмерлев Heroes Херои 1. 365
11
Кипар Кипар англиски Џон Карајанис One Thing I Should Have Done Една работа која требаше да ја направам 22. 11
12
Австралија Австралија

[6]

англиски Гај Себастијан Tonight Again Вечерва повторно 5. 196
13
Белгија Белгија англиски Лоак Ноте Rhythm Inside Внатрешен ритам 4. 217
14
Австрија Австрија англиски The Makemakes I Am Yours Ја сум твој 26. 0
15
Грција Грција англиски Марија Елена Киријаку One Last Breath Последен здив 19. 23
16
Црна Гора Црна Гора црногорски Кнез Adio Довидување 13. 44
17
Германија Германија енглески Ан Софи Black Smoke Црн чад 27. 0
18
Полска Полска англиски Моника Кушињска In the Name of Love Во име на љубовта 23. 10
19
Латвија Латвија англиски Амината Love Injected Инјектирана љубав 6. 186
20
Романија Романија романски, англиски Волтај De la capăt (All over Again) Се одново 15. 35
21
Шпанија Шпанија шпански Едурне Amanecer Зора 21. 15
22
Унгарија Унгарија англиски Боги Wars for Nothing Војни за ништо 20. 19
23
Грузија Грузија англиски Нина Сублати Warrior Борец 11. 51
24
Азербејџан Азербејџан англиски Елнур Хусејнов Hour of the Wolf Волчји час 12. 49
25
Русија Русија англиски Полина Гагарина A Million Voices Милион гласови 2. 303
26
Албанија Албанија англиски Ељхаида Дани I'm Alive Жива сум 17. 34
27
Италија Италија италијански Ил Воло Grande amore Голема љубов 3. 292

Резултати[уреди | уреди извор]

Во следните табели се наоѓаат деталните статистички податоци за резултатите од гласањето по држави.

Резултати од првото полуфинале[уреди | уреди извор]

Начин на гласање:
  50% жири и телевоутинг
  100% жири
Резултати гласања[24]
Вкупно
бр. бод.
Албанија
АЛБ
Ерменија
ЈЕР
Австралија
АУС
Австрија
АУТ
Белорусија
БЛР
Белгија
БЕЛ
Данска
ДАН
Естонија
ЕСТ
Македонија
МАК
Финска
ФИН
Франција
ФРА
Грузија
ГРУ
Грција
ГРЧ
Унгарија
МАЂ
Молдавија
МОЛ
Романија
РУМ
Русија
РУС
Србија
СРБ
Шпанија
ШПА
Холандија
ХОЛ
Натпреварувачи Молдавија 41    2 6 5 5 10 8 5
Ерменија 77    5 7 12 7 5 8 7 4 1 12 4 5
Белгија 149    6 1 8 6 6 12 10 6 12 12 5 6 10 5 7 8 7 10 12
Холандија 33    1 6 7 5 1 3 2 2 3 3
Финска 13    1 2 4 2 4
Грција 81    12 8 6 4 3 3 1 4 2 3 4 3 3 6 5 6 2 6
Естонија 105    4 5 10 8 5 8 2 8 4 3 4 8 2 2 10 2 12 8
Македонија 28    10 3 2 1 12
Србија 63    5 12 7 4 1 12 4 1 2 4 4 7
Унгарија 67    3 2 5 4 4 12 7 6 10 2 8 4
Белорусија 39    7 3 12 3 8 6
Русија 182    7 10 10 12 12 8 10 8 8 10 10 7 12 12 7 12 10 7 10
Данска 33     2 4 1 1 7 1 1 7 5 1 3
Албанија 62    3 10 10 7 6 10 1 6 3 6
Романија 89    8 3 1 8 2 7 6 3 6 8 1 5 5 12 1 3 8 2
Грузија 98    4 12 7 2 10 2 5 6 3 5 8 6 10 4 7 1 5 1

12 бодови во првото полуфинале[уреди | уреди извор]

Во табелата се прикажани бројот на добиени 12 бодови во првото полуфинале по држави.

Број на добиени 12-ки Земји кој добиле 12-ки Земји кој дале 12-ки
5         Русија Русија Австрија, Белорусија, Грција, Унгарија, Романија
4         Белгија Белгија Данска, Финска, Франција, Холандија
2         Ерменија Ерменија Белгија, Русија
Србија Србија Австралија, Македонија
1         Белорусија Белорусија Грузија
Естонија Естонија Шпанија
Грузија Грузија Ерменија
Грција Грција Албанија
Унгарија Унгарија Естонија
Македонија Македонија Србија
Романија Романија Молдавија

Резултати од второто полуфинале[уреди | уреди извор]

Начин гласања:
  50% жири и телегласање
  100% жири
Резултати гласања[25]
Укупан
бр. бод.
Австралија
АУС
Азербејџан
АЗЕ
Кипар
КИП
Чешка
ЧЕШ
Германија
НЕМ
Исланд
ИСЛ
Ирска
ИРС
Израел
ИЗР
Италија
ИТА
Латвија
ЛЕТ
Литванија
ЛИТ
Малта
МАЛ
Црна Гора
ЦГ
Норвешка
НОР
Полска
ПОЉ
Португалија
ПОР
Сан Марино
СМ
Словенија
СЛО
Шведска
ШВЕ
Швајцарија
ШВА
Обединето Кралство
УК
Такмичари Литванија 67    4 7 7 1 4 7 4 10 4 10 3 3 3
Ирска 35    2 1 5 2 4 2 2 5 1 3 8
Сан Марино 11    6 5
Црна Гора 57    10 2 6 7 4 2 3 5 10 7 1
Малта 43    3 4 3 10 1 10 7 5
Норвешка 123    8 6 7 7 10 4 1 2 7 8 5 6 6 8 8 6 12 10 2
Португалија 19    3 1 4 4 6 1
Чешка 33    4 1 8 1 1 1 8 1 4 3 1
Израел 151    7 8 10 2 8 8 8 12 3 4 10 3 8 10 10 6 5 10 7 12
Латвија 155    10 6 8 8 10 7 12 2 8 12 7 7 7 7 10 8 8 8 10
Азербејџан 53    2 5 10 2 3 6 8 7 3 3 4
Исланд 14    5 2 1 2 2 2
Шведска 217    12 4 12 12 12 12 10 12 10 12 10 12 8 12 12 12 12 12 12 7
Швајцарија 4    1 1 1 1
Кипар 87    6 5 5 6 5 7 6 3 2 6 4 6 2 7 6 5 6
Словенија 92    5 12 3 3 6 6 6 3 8 7 3 12 4 5 4 1 4
Полска 57    1 4 3 3 5 5 5 5 6 5 2 2 5 2 4

12 бодови во второто полуфинале[уреди | уреди извор]

Во табелата се прикажани бројот на добиени 12 бодови во првото полуфинале по држави.

Број на добиени 12-ки Земји кој добиле 12-ки Земји кој дале 12-ки
14         Шведска Шведска Австралија, Кипар, Чешка, Германија, Исланд, Израел, Латвија, Малта, Норвешка, Полска, Португалија, Сан Марино, Словенија, Швајцарија
2         Израел Израел Италија, Велика Британија
Латвија Латвија Ирска, Литванија
Словенија Словенија Азербејџан, Црна Гора
1         Норвешка Норвешка Шведска

Резултати од финалето[уреди | уреди извор]

Начин на гласање:
  50% жири и телевоутинг
  100% жири
  100% телегласање
Резултати од гласањето[26]
 Вкупно 
бр. бод.
АлбанијаАЛБ ЕрменијаЕРМ АвстралијаАВС АвстријаАВТ АзербејџанАЗЕ БелорусијаБЛР БелгијаБЕЛ КипарКИП ЧешкаЧЕШ ДанскаДАН ЕстонијаЕСТ МакедонијаМКД ФинскаФИН ФранцијаФРА ГрузијаГРУ ГерманијаГЕР ГрцијаГРЦ УнгаријаУНГ ИсландИСЛ ИрскаИРС ИзраелИЗР ИталијаИТА ЛатвијаЛАТ ЛитванијаЛИТ МалтаМАЛ МолдавијаМОЛ Црна ГораЦГ НорвешкаНОР ПолскаПОЛ ПортугалијаПОР РоманијаРОМ РусијаРУС Сан МариноСМ СрбијаСРБ СловенијаСЛО ШпанијаШПА ШведскаШВЕ ШвајцаријаШВА ХоландијаХОЛ Обединето КралствоВБ
Натпреварувачи Словенија         39    3 8 1 2 6 3 4 4 1 1 5 1
Франција 4    3 1
Израел 97    5 2 2 7 2 6 3 1 5 5 8 1 5 3 4 4 7 1 2 6 1 4 3 5 5
Естонија 106    4 3 6 4 7 2 2 6 2 10 2 2 7 1 3 2 6 8 3 1 3 2 1 7 2 3 3 4
Велика Британија 5    1 1 3
Ерменија 34    4 3 2 3 3 12 1 6
Литванија 30    1 2 3 7 7 6 4
Србија 53    2 5 3 3 10 2 3 12 6 5 1 1
Норвешка 102    4 4 3 4 4 4 4 10 4 5 2 5 2 3 6 6 6 4 2 7 10 3
Шведска 365    7 7 12 7 6 10 12 10 10 12 10 5 12 8 7 10 4 10 12 10 10 12 12 10 10 8 5 12 12 8 8 8 7 8 12 8 12 10 12
Кипар 11    10 1
Австралија 196    3 1 12 6 4 4 8 5 5 2 7 5 8 8 5 7 6 5 3 6 4 10 8 2 4 8 3 2 7 12 8 8 10
Белгија 217    1 4 6 5 8 7 6 7 7 1 7 12 6 8 7 12 4 2 4 7 4 7 6 7 5 5 7 10 5 4 3 6 10 2 12 3
Австрија 0   
Грција 23    10 5 8
Црна Гора 44    6 8 2 4 12 10 2
Германија 0   
Полска 10    4 3 1 2
Латвија 186    2 7 1 5 5 7 3 5 4 6 6 7 4 6 3 5 7 12 4 12 4 2 8 10 2 5 2 12 1 7 4 5 4 2 7
Романија 35    5 1 2 1 5 12 4 5
Шпанија 15    1 5 1 1 2 3 1 1 1 1
Унгарија 19    1 8 1 1 4 4
Грузија 51    10 1 10 3 1 4 1 2 3 6 5 5
Азербејџан 49    12 10 2 8 3 8 3 3
Русија 303    8 12 10 8 12 12 10 5 8 10 12 6 8 10 5 12 8 6 3 8 8 10 10 - 7 10 7 2 6 10 10 10 5 10 6 7 6 6
Албанија 34    6 12 6 10
Италија 292    12 6 8 10 8 1 8 12 7 5 3 7 2 6 8 3 12 2 6 6 12 8 1 12 7 6 5 7 12 12 12 10 7 8 12 8 6 7 8

12 бодови во финалето[уреди | уреди извор]

Во табелата се прикажани бројот на добиени 12 бодови во финалето по држави.

Број на добиени 12-ки Земји кој добиле 12-ки Земји кој дале 12-ки
12         Шведска Шведска Австралија, Белгија, Данска, Финска, Исланд, Италија, Латвија, Норвешка, Полска, Словенија, Швајцарија, Велика Британија
9         Италија Италија Албанија, Кипар, Грција, Израел, Малта, Португалија, Романија, Русија, Шпанија
5         Русија Русија Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Естонија, Германија
3         Белгија Белгија Франција, Унгарија, Холандија
Латвија Латвија Ирска, Литванија, Сан Марино
2         Австралија Австралија Австрија, Шведска
1         Албанија Албанија Македонија
Ерменија Ерменија Грузија
Азербејџан Азербејџан Чешка
Црна Гора Црна Гора Србија
Романија Романија Молдавија
Србија Србија Црна Гора

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Siim, Jarmo (6 August 2014). „Get to know the Eurovision 2015 arena“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 23 December 2014.
 2. „Full Split Results“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. 24 May 2015. Посетено на 24 May 2015.
 3. Siim, Jarmo (6 August 2014). „Get to know the Eurovision 2015 arena“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 23 December 2014.
 4. 4,0 4,1 4,2 Granger, Anthony (15 June 2014). „ESC'15: 12 Venues In The Running To Host“. eurovoix.com. ORF. Посетено на 15 June 2014.
 5. Jiandani, Sanjay (25 July 2014). „Eurovision 2015: Wiener Stadthalle- Vienna's only bid in the running“. esctoday.com. ORF. Посетено на 27 July 2014.
 6. 6,0 6,1 „Australia participate in the 60th Eurovision“. Eurovision.tv. EBU. 10 February 2015. Посетено на 10 February 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Australia participate“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. „About Voting“. European Broadcasting Union. eurovision.tv. May 2015. Посетено на 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Full Splitt Results“. European Broadcasting Union. eurovision.tv. May 2014. Посетено на 28 January 2015.
 9. „Rules of Eurovision song contest 2015“ (PDF). European Broadcasting Union. eurovision.tv. 20 May 2015. Посетено на 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. Jiandani, Danjay (25 January 2015). „Eurovision 2015: Host Insignia ceremony and Semi-final Allocation Draw on 26 January“. esctoday.com. Посетено на 25 January 2015.
 11. Brey, Marco (25 January 2015). „Tomorrow: The semi-final allocation draw“. Eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 25 January 2015.
 12. „Heads of Delegations meet in Vienna“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 16 March 2015.
 13. Storvik-Green, Simon (22 May 2015). „Running order for Grand Final revealed!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 May 2015.
 14. Siim, Jarmo (19 December 2014). „Who gets to host Eurovision in Vienna?“. eurovision.tv. Посетено на 19 December 2014.
 15. Brey, Marco (27 May 2014). „ORF names Core Team for 2015 Eurovision Song Contest“. eurovision.tv. EBU. Посетено на 27 May 2014.
 16. 16,0 16,1 „Eurovision Song Contest: Australia to compete in 2015“. BBC News. BBC. 11 February 2015. Посетено на 15 March 2015.
 17. 17,0 17,1 M.Escudero, Victor. „Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final?“. eurovision.tv. Посетено на 26 January 2015.
 18. 18,0 18,1 Jiandani, Sanjay (23 March 2015). „Eurovision 2015: Semi-final Running Order revealed“. esctoday.com. ESCToday. Посетено на 23 March 2015.
 19. 19,0 19,1 19,2 „Eurovision Song Contest 2015 First semi-final“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 6 March 2015.
 20. 20,0 20,1 20,2 „Eurovision Song Contest 2015 Second semi-final“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 6 March 2015.
 21. „Running order for Grand Final revealed!“. European Broadcasting Union. Посетено на 22 May 2015.
 22. 22,0 22,1 22,2 „Eurovision Song Contest 2015 Grand final“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 6 March 2015.
 23. 23,0 23,1 23,2 Morgan, Sekhmet (16 May 2014). „Eurovision 2014: All semifinal results“. eurovisiontimes.com. Eurovision Times. Посетено на 2 November 2014.
 24. eurovision.tv (24 May 2015). „Eurovision Song Contest 2015 - Semi-final 1 Scoreboard“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 24 May 2015.
 25. eurovision.tv (24 May 2015). „Eurovision Song Contest 2015 - Semi-final 2 Scoreboard“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 24 May 2015.
 26. eurovision.tv (24 May 2015). „Eurovision Song Contest 2015 - Semi-final 1 Scoreboard“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 24 May 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]