Монс Селмерлев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шведска Монс Семерлев
Биографски податоци
Родено имеМонс Петер Алберт Селмерлев
Роден(а)13 јуни 1986
ПотеклоЛунд, Шведска
Жанровипоп
ЗанимањаПејач
Мреж. местоОфицијалeн сајт

Монс Петер Алберт Сален Селмерлев (роден на 13 јуни 1986) е шведски поп пејач и телевизиски водител.

Тој бил дел од неколку музичкото шоу Идол 2005 каде го освоил петото место, и бил победник во шоуто Let's Dance,. Во 2007 година ја издал својата песна "Cara Mia," која станала голем хит во Шведска и со која настапувал на Мелодифестивален истата година. Селмерлев бил домаќин на Allsång på Skansen од 2011 до 2013 година.

На Мелодифестивален учествувал трипати во 2007, 2009 и во 2015 кога конечно победил.

Тој ја претставувал Шведска na Евровизија 2015 со песната "Heroes" (превод на мак. Херои) и завршил како победник освојувајќи 365 бодови, што претставува трет највисок бодовен резултат на Евровизија.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми
 • 2007: -{Stand By For...}-
 • 2009: -{MZW}-
 • 2014: -{Barcelona Sessions}-
Синглови
 • 2007:
  • -{Cara Mia}-
  • -{Work Of Art (Da Vinci)}-
  • -{Brother oh Brother}-
  • -{All I Want For Christmas Is You}- (са Агнес Карлсон)
 • 2008:
  • -{Miss America}-

Надворешни врски[уреди | уреди извор]