Il Volo

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ил Воло)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Il Volo
Биографски податоци
Жанровиоперски поп
ЗанимањаМузичка група
Период на активност2010-до денес
Мреж. местоОфицијалeн сајт
Членови
Пјеро Бароне
Ињацио Боскето
Џанлука Џинобле

Il Volo (превод на мак. Во лет) е италијанско оперско поп трио, кое се состои од тенорите Пјеро Бароне и Ињацио Боскето, и баритонот Џанлука Џинобле.[1]

Откако победиле на Сан Ремо 2015, тие ја претставувале Италија на Евровизија 2015 во Виена, Австрија. Таму завршиле на третото место со песната "Grande Amore" (превод на мак. Голема љубов) со вкупно 292 освоени поени.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PBS interview with Il Volo
  2. „Il Volo wins Sanremo and goes to Eurovision for Italy“. www.escunited.com. 15 February 2015. конс. 25 February 2015.