Прејди на содржината

Евровизија 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телевизиски центар на БиБиСи, Лондон - место домаќин на натпреварот во 1963 година.

Евровизија 1963 е 8. издание на Евровизија. Се одржа во Лондон, Обединетото Кралство на 23.03.1963 г. Победник беше Данска со песната “Dansevise” од Grethe and Jørgen Ingmann

Eurovision Song Contest Logo 1963.svg Лого на Евровизија 1963