Евровизија 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен конгресен центар – место каде се одржал настанот.

Евровизија 1999 е 44. издание на Евровизија. Се одржа во Ерусалим, Израел на 29.05.1999 г. Победник беше Шведска со песната “Take Me to Your Heaven” од Charlotte Nilsson

Eurovision Song Contest Logo 1999.svg Лого на Евровизија 1999