Прејди на содржината

Евровизија 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на Евровизија 1964.
Концертна сала Тиволи-2
Концертната сала Тиволи-2.

Евровизија 1964 ― 9. издание на Евровизија. Била одржана во Копенхаген, Данска на 21 март 1964 година. Победник била Италија со песната “Non hó l'età” од Џиљола Чинкуети.