Евровизија 1966

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вила Лувињи, Луксембург - домаќин на натпреварот во 1966 година

Евровизија 1966 е 11. издание на Евровизија. Се одржа во Луксембург, Луксембруг на 05.03.1966 г. Победник беше Австрија со песната “Merci Cherie” од Udo Jürgens

Eurovision Song Contest Logo 1966.svg Лого на Евровизија 1966