Евровизија 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бригтон, место каде бил одржан настанот

Евровизија 1974 е 19. издание на Евровизија. Се одржа во Бригтон, Обединетото Кралство на 06.04.1974 г. Победник беше Шведска со песната “Waterloo” од ABBA

Eurovision Song Contest Logo 1974.svg Лого на Евровизија 1974