Евровизија 1961

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евровизија 1961 е 6. издание на Евровизија. Се одржа во Кан, Франција на 18.03.1961 год. Ппобедик беше Луксембург со песната “Un premier amour” од Jean-Claude Pascal

Eurovision Song Contest Logo 1961.svg Лого на Евровизија 1961