Евровизија 1959

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евровизија 1959 е 4. издание на Евровизија. Се одржа во Кан, Франција на 11.03.1959 г. Ппобедик беше Холандија со песната “Tom Pillibi” од Teddy Scholten

Eurovision Song Contest Logo 1959.svg Лого на Евровизија 1959