Елина Борн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естонија Елина Борн
Животописни податоци
Родено имеЕлина Борн
Роден(а)29 јуни 1994
ПотеклоЛетсе, Естонија
Жанровипоп
ЗанимањаПејачка
СоработнициСтиг Раста

Елина Борн (родена на 29 јуни 1994) е естонска пејачка која што ја претставувала Естонија на Евровизија 2015 заедно со Стиг Раста со песната "Goodbye to Yesterday".  Борн претходно имала обид да ја претставува Естонија на Евровизија во 2013, со песната „Enough". Таа исто така го има освоено второто место во петтата сезона од Eesti otsib superstaari.

Синглови[уреди | уреди извор]

  • "Enough" (2012)
  • Miss Calculation (2013)
  • Mystery (2014)
  • Goodbye to Yesterday (2015) (заедно со Стиг Раста)

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

  • Elina Born