Прејди на содржината

Кнез (пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црна Гора Кнез
Животописни податоци
Родено имеНенад Кнежевиќ
Познат(а) и какоКнез
Роден(а)5 декември 1967
ПотеклоЦетиње, Црна Гора
Жанровипоп
ЗанимањаПејач
Период на активност1992-до денес (соло кариера)
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Ненад Кнежевиќ (роден на 5 декември 1967 во Цетиње[1] попознат како Кнез е црногорски поп пејач и кантавтор.[2]

Тој ја претставувал Црна Гора на Евровизија 2015, освојувајќи го 13. место во финалето со 44 бодови.

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Компилации

[уреди | уреди извор]
  • The Best of Knez (1999)
  • Balade (2006)
  1. Kao magija Архивирано на 2 март 2009 г., Balkanmedia
  2. Pevač, tekstopisac i biznismen Архивирано на 17 ноември 2009 г., Balkanmedia