Прејди на содржината

Полина Гагарина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полина Гагарина
Родено имеПолина Сергеевна Гагарина
Жанр(ови)Поп
Занимање/ња
 • Пејачка
 • текстописец
 • глумица
Години на активност2003–денес

Полина Сергеевна Гагарина (родена на 27 март 1987 година) — руска пејачка, текстописец и глумица. Таа ја претставувала Русија на Евровизија 2015 со „Милион гласови“ каде завршила на второто место со 303 бода. Гагарина учествувалае и во кинескиот натпревар Singer во 2019 година, каде билае една од финалистите.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Гагарина е родена во Москва, но поголемиот дел од својата младост ја поминала во Грција. Нејзината мајка се занимавала со балет. Во 1993 година, таткото на Гагарина починал, а нејзината мајка одлучила семејството да го пресели во Русија, но набргу се вратиле во Грција и се сместиле во Атина. По завршувањето на образованието, таа се преселила во Саратов да живее со нејзината баба. Течно зборува руски, грчки и англиски јазик.

Кариера[уреди | уреди извор]

2003–07: Poprosi u oblakov[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, Гагарина се натпреваруваше во втората сезона на „Star Factory“, руско натпреварување во реалити за пеење. Таа изведе неколку песни од Максим Фадеев и продолжи со победа во шоуто, но одби да соработува со Фадеев по нејзината победа. По победата, Гагарина беше поканета да настапи во групата Playgirls. Групата доби договор за снимање со АРС Рекордс, но на крајот се распушти. Во 2005 година таа настапи на натпреварот Нов бран (New Wave) што се одржа во Јармала, Летонија и се пласираше на третото место. Подоцна ги издаде сингловите „Kolybelnaya“, „Morning“, „Ya tvoya“, „Pomnyu“ и „Ya tebya ne proshchu nikogda“. Нејзиниот деби албум Poprosi u oblakov беше издаден во 2007 година.

2008–12: О Себе[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, Гагарина го издаде синглот „"Komu, zachem?"“, Дует со руската пејачка Ирина Дубцова . Во март 2010 година, беше објавен нејзиниот втор студиски албум О себе . Во 2012 година, Гагарина започна соработка со руско-грузискиот продуцент Константин Меладзе . Со Меладзе сними четири синглови: „Спектакл окончен“(Spektakl okonchen), Претставата заврши“(The Play Is Over), „Net“ („Не“), „Navek“ („Засекогаш“) и „Shagay".

Гагарина на ЕСС 2015 година

2015–16: Избор на песна на Евровизија и 9[уреди | уреди извор]

На 9 март 2015 година, беше откриено дека Гагарина ќе ја претставува Русија на Евровизија 2015 со песната Milion Voices (Милион гласови). Гагарина се пласираше на првото место во првото полуфинале со 182 бода, пред да се најде на второто место во големото финале на натпреварот, на крајот со 303 бода. Ова беше четврти највисок вкупен бод, на сите времиња и таа стана првиот учесник кој не победил и надминал 300 бода. На 25 јули 2015 година, таа ја изведе „Milion Voices“ (Милион гласови) како завршна песна на ждрепката за квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2018 во Санкт Петербург, прикажана на телевизија ширум светот. На 9 август 2015 година, таа настапи на завршната церемонија на Светското првенство во вода во Казан 2015 година. Таа беше тренер во руското реално шоу за таленти The voice „Гласот“ во сезоните четири и пет. Во септември 2016 година, нејзиниот трет студиски албум 9 беше објавен. Овој албум се искачи на првото место на топ листите во Русија iTunes.

2019 – сегашност: Пејачка 2019 година[уреди | уреди извор]

На 1 февруари 2019 година, беше откриено дека Гагарина учествуваше во кинескиот натпревар Сингер 2019, исто така позната како седма сезона на Јас сум пејач, влегувајќи во статусот на замена за пејач четвртата недела. Гагарина беше третиот европски натпреварувач што учествуваше по победничката во шеста сезона со Џеси Џеј (Велика Британија) и Кристијан Костов (Бугарија), кои учествуваа во седмата сезона заедно со неа. Гагарина постигна три врвни пласмани на првата петнеделна ревија пред да заврши како последна во своето шесто шоу. На 22 март, таа ги извести медиумите дека се здобила со повреда на мускулот за време на пробите. И покрај нејзината повреда, таа на крајот се пласираше во трите најдобри во текот на следната недела, наречена рунда на пробивот (круг со претходно елиминирани натпреварувачи, заменски пејачи, освен повлечени и не-натпреварувачки пејачи), каде стана една од седумте финалисти за титулата победник „Пејач 2019“ -Singer 2019. Во финалниот шпиц, таа изведе дует со кинескиот пејач Генг Сихан, пеејќи ја песната „Плитко“- Shallow. Во првиот круг од финалето, таа ја отпеа „Ние сме светот“- We Are the World заедно со учесничката на Казахстан на Детската Евровизија 2018, Данелија Тулешова, филипинско-канадскиот пејач Дарен Еспанто и кинескиот рапер Ер Ари.

За осмата сезона на Гласот (The Voice) во 2019 година, таа повторно се приклучила како учител.[1] Исто така, за првпат на The Voice Kids, таа беше учител за седмата сезона.[2]

На 25 август 2007 година, Гагарина се омажила за рускиот глумец Петар Кислов.[3] Таа го роди нивниот син Андреј на 14 октомври 2007 година.[4] Тие се разведоа на 31 март 2010 година.[5] Таа се омажи за фотографот Дмитриј Искахов на 9 септември 2014 година.[6] Во април 2017 година ја роди нивната ќерка Миа.[7]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Попроси у облаков (2007)
 • О Себе (2010)
 • 9 (2016)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога
2007 година „Мајка и ќерка“ Изведена насловна песна
2012 година „Катина љубов“
Хотел Трансилванија Мавис (руски даб)
2013 година „Саша Бели“ Самиот
2014 година Легенди за Оз: Враќањето на Дороти Дороти Гејл (руски даб)
2015 година „Само со левата рака“ Софи
Хотел Трансилванија 2 Мавис (руски даб)
Битка за Севастопол Изведена главна тема
2016 година Доброто момче Изведена крајна песна
2017 година Ричард Штркот Олга (руски даб)
Моето мало Пони: Филмот Бура (руски даб)
2018 година Патка гуска Лили (руски даб)
Хотел Трансилванија 3: летен одмор Мавис (руски даб)
„Природен резерват“ Самиот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Voice, season 8: Polina Gagarina returned as the coach after a break, Valery Syutkin replaced Basta“. Комсомольская правда. August 26, 2019. Посетено на August 26, 2019.
 2. „Представляем Наставников нового сезона шоу "Голос.Дети" (руски). Посетено на 14 February 2020.
 3. „Беременная Полина Гагарина вышла замуж“ [Pregnant Polina Gagarina married]. ural.ru (руски). 27 August 2007. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 14 March 2015.
 4. „Polina Gagarina – Biography“. IMDb. Посетено на 14 March 2015.
 5. „Полина Гагарина развелась с мужем“ [Polina Gagarina divorced with her husband]. dni.ru (руски). 13 April 2010. Посетено на 14 March 2015.
 6. Tuboltseva, Natalya (9 September 2014). „Полина Гагарина вышла замуж“ [Polina Gagarina married]. kp.ru (руски). Komsomolskaya Pravda. Посетено на 14 March 2015.
 7. „Полина Гагарина подтвердила рождение дочери“ [Polina Gagarina confirmed the birth of her daughter]. Архивирано од изворникот на 2019-03-04. Посетено на 2021-02-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]