Бојана Стаменов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојана Стаменов
Биографски податоци
Родено имеБојана Стаменов
Роден(а)24 јуни 1986
ПотеклоБеоград
Жанровисоул, џез, -RnB, фанк, електроника
ЗанимањаПејачка

Бојана Стаменов (24 јуни 1986, Белград) - српска џез и блуз пејачка. На широката јавност и станала позната по учеството во шоу програмот Ја имам таленат!. Ја претставувала Србија на изборот за Песна на Евровизија на натпреварот за Евровизија 2015 во Виена, каде го заземала 10. место.

Кариера[уреди | уреди извор]

Бојана со пеење се занимава од својата седма година. Завршила три одсеци во средњото музичко училиште – за гитара, лејта и ренесансно пеење. Учествувала во третата сезона на талент шоуто програма Ја имам таленат! кое се емитувало на РТС од ноември 2011. до март 2012. годинљ, а каде во финалето го заземала 4. место.[1][2] Била учесничка на фестивалот и манифестациите како што се -{београдски Beer Fest}-, Руњићеве вечери во Сплит, -{Foam Fest}- во Београд, -{Cantat таленти}- во Нови Сад, Улица отвореног срца во Беолраду...

Во 2011. година гостува во претставите за деца во белградскиот Театар "Бошко Буха" Белград.

Избрана е за кандидат за српски претставник на натпреварот за Евровизија 2015. На Србија на избору за Песму Евровизије 2015. 15 февруарија 2015 испеа песнара под насловот „Цео свет је мој“, од композиторот Владимир Граиќ и авторот на текстот Леонтина Вукомановиќ.[3] Ги победила Даница Крстиќ и Алекса Јелиќ, и ја претсавувала Србија на натпреварот, одржан во Виена од 19. до 23 мај.[4] Со освоени 53 бода, Стаменов го зазела десеттото место.[5]

Бојана на 13 јуниго одржа својот прв солистички концерт, во белградскиот Сава центар.[6]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лична карта: Бојана Стаменов Архивирано 17 февруари 2015 г.}-
  2. -{РТС: Познати кандидати за претставника Србије на „Песми Евровизије 2015“ Архивирано 8 февруари 2015 г.
  3. „РТС: Одбројавање за Беч“. Архивирано од изворникот на 2015-02-05. Посетено на 2015-06-21.
  4. Имамо победника: Бојана Стаменов ја претсавувала Србија на Евровизија Архивирано 16 февруари 2015 г., : 15 февруари 2015.
  5. Србија на десетом месту, пристапено: 29 мај 2015.
  6. Бојана Стаменов 13. јуна у Сава центру Архивирано 29 мај 2015 г., приступљено: 29 мај 2015.