Детски избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Детска Евровизија)
Прејди на: содржини, барај

Детска Евровизија е европски музички фестивал што се одржува секоја година. Детска Евровизија за прв пат се одржала во 2003 година во Данска. Во првиот избор учествувале само 13 држави, меѓу нив и Македонија, оваа бројка се зголемила и до 18.

Секој учесник испраќа член со возраст од 10 до 15 на денот на натпреварот, чија оригинална песна ќе трае меѓу 2 минути 30 секунди и 2 минути 45 секунди. Гледачите од земјите-учеснички се поканети да гласаат за нивните омилени настапи co телефонско гласање. Приходите остварени од телефонското гласање во 2007 и 2008 година биле донирани на УНИЦЕФ[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]