Малта на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малта

Знаме

Медиумски организатор PBS
Национален избор
Број на учества 19
Прво учество 2003
Најдобар пласман 1 место, 2013, 2015
Најлош пласман 19 место, 2019
Гаија Каучи на Детски избор за песна на Евровизија 2013

Малта учествувала на Детска Евровизија уште од неговото основање во 2003 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис PBS.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2003 Сара Харисон "Like a star" 7 56
2004 Young Talent Team "Power of a Song" 12 14
2005 Thea and friends "Make it right" 16 18
2006 Софи Дебатиста "Extra cute" 11 48
2007 Cute "Music" 12 37
2008 Даниел Теста "Junior Swing" 4 100
2009 Франческа & Микаела "Double trouble" 8 55
2010 Никол Аѕопарди "Knock Knock, Boom Boom" 13 35
2013 Гаија Каучи "The Start" 1 130
2014 Федерика Фалцон "Diamond" 4 116
2015 Дестини Чукунјере "Not my soul" 1 185
2016 Кристина Маргин "Parachute" 6 191
2017 Ела Мангион "Dawra Tond" 9 107
2018 Ela Mangion "Marchin' On" 5 181
2019 Елијана Гомес Бланко "We Are More" 19 29
2020 Шанел Monseigneur "Chasing Sunsets" 8 100
2021 Ајк и Каја "My Home" 12 97
2022 Гаја Гамбуца "Diamonds in the Skies" 16 43
2023 Јулан "Stronger" 10 94

Поврзано[уреди | уреди извор]