Прејди на содржината

Детска Евровизија 2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски избор за песна на Евровизија 2024
Издание 22-то
Датум 16 ноември 2024
Домаќин Шпанија Шпанија
Локација Caja Mágica, Мадрид
Супервизор Martin Österdahl
Радиоифузер RTVE
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 13
Земји кои се откажале

Детскиот избор за песна Евровизија 2024 ќе 22-тото издание на Детска Евровизија, кое ќе се одржи на 16 ноември во салата Caja Mágica.[1][2][3]

Локација[уреди | уреди извор]

На 14-ти февруари 2024 година беше објавено дека натпреварот ќе се одржи во Шпанија - тоа ќе биде првиот натпревар од 2018 година кој нема да се одржи на територијата на претходната победничка земја.[4]

На прес-конференцијата за Детска  Евровизија 2024, одржана на 10 мај, објавено е дека натпреварот ќе се одржи во Мадрид на сабота, 16 ноември.[5]

Учесници[уреди | уреди извор]

Земја Изведувач Песна
Естонија Естонија [6] Annabelle Ats[7]
Германија Германија [8] Bjarne "Save the Best for Us"
Грузија Грузија [9]
Ирска Ирска [10]
Италија Италија [11]
Франција Франција [12]
Македонија Македонија [13] Ана Ванчевска и Алексеј Ивановски[14]
Малта Малта [15]
Шпанија Шпанија (земја домаќин)[4]
Холандија Холандија [16]
Полска Полска [17]
Португалија Португалија [18] Victoria Nicole[18]
Украина Украина [19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Spain will host Junior Eurovision 2024“. eurovision.tv (англиски). 2024-02-14. Посетено на 2024-03-11.
 2. Union (EBU), European Broadcasting (2024-02-14). „Spain to host 2024 Junior Eurovision Song Contest“. www.ebu.ch (англиски). Посетено на 2024-03-11.
 3. Македонска радио-телевизија, Повик за аудиција на вокален интерпретатор за Јуниорски Евросонг 2024. https://mrt.com.mk/node/110556. Отсутно или празно |title= (help)
 4. 4,0 4,1 „Spain will host Junior Eurovision 2024“. junioreurovision.tv (англиски). 2024-02-14. Посетено на 2024-03-11.
 5. RTVE, PRENSA (2024-05-10). „Madrid será la sede de Eurovisión Junior 2024 el próximo 16 de noviembre en la Caja Mágica“. RTVE.es (шпански). Посетено на 2024-05-13.
 6. Mancheño, José Miguel (2024-05-05). „Estonia confirma su participación en Eurovisión Junior 2024 y elegirá a su representante este domingo“. ESCplus España (шпански). Посетено на 2024-05-05.
 7. Granger, Anthony (2024-05-05). „🇪🇪 Estonia: Annabelle Ats to Junior Eurovision 2024“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-05-13.
 8. López, José David (2024-05-15). „Alemania confirma su participación en Eurovisión Junior 2024“. ESCplus España (шпански). Посетено на 2024-07-05.
 9. Mancheño, José Miguel (2023-11-28). „Georgia confirma su participación en Eurovisión Junior 2024 y continúa con su convocatoria de solicitudes para el Ranina 2024“. ESCplus España (шпански). Посетено на 2024-03-11.
 10. Farren, Neil (2024-03-05). „🇮🇪 Ireland: Junior Eurovision 2024 Participation Confirmed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-03-11.
 11. Esposito, Lorenzo (2023-12-22). „The Voice Kids, chi vincerà la finale? Circola un nome su tutti“. InDirettaTV (италијански). Посетено на 2024-03-11.
 12. „Nice 2023“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-06-03.
 13. Grace, Emily (2024-02-16). „🇲🇰 North Macedonia: MRT Planning Junior Eurovision 2024 Participation“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-03-11.
 14. „Ана Ванчевска и Алексеј Ивановски ќе ја претставуваат Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2024“.
 15. Granger, Anthony (2024-05-06). „🇲🇹 Malta: Eurovision 2025 & Junior Eurovision 2024 Participation Confirmed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-05-13.
 16. Granger, Anthony (2023-09-24). „🇳🇱 Netherlands: Junior Eurovision 2024 Participation Confirmed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-03-11.
 17. Granger, Anthony (2024-01-21). „🇵🇱 Poland: TVP Planning Szansa na Sukces: Eurowizja Junior 2024“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-03-11.
 18. 18,0 18,1 Carros, David (2024-07-08). „Victória Nicole gana la 5º edición de "The Voice Kids Portugal" y representará a Portugal en Eurovisión Junior 2024“. ESCplus España (шпански). Посетено на 2024-07-08.
 19. Grace, Emily (2024-02-16). „🇺🇦 Ukraine: Junior Eurovision 2024 Participation Confirmed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2024-03-11.